Pielucha Daniel

Urodzony w 1959 r. w Wieluniu. W 1985 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W swych pracach, wzorem wielkich poprzedników, szuka cech świadczących o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jego wyjątkowy charakter. Inspiracje znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji. Chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka. Najważniejszą formą jego twórczości jest olejne malarstwo sztalugowe. Nadrealizm polski – jak sam określił charakter swego malowania – jest inspirowany pejzażem naszej wsi, jej folklorem i wierzeniami. Surrealistyczna metafora wszechobecna w obrazach Daniela Pieluchy jest przez niego przewartościowywana w zależności od tego, czy stanowi desperacki moralitet sytuacji społeczno-duchowej człowieka, czy tylko zamajaczy w turpistycznym wizerunku świata. Malarz podkreśla swój szacunek do historii i tradycji malarstwa polskiego, zwłaszcza z drugiej połowy XIX w. Z wielką dbałością o warsztat kultywuje w swej twórczości to, co stanowiło o jego wyjątkowości. W dobie globalizacji zachowanie własnej tożsamości jest rygorem jaki stawia przed swoim malarstwem. Wybierając między biblijną, mitologiczną czy ludową tematyką opowiada nam o kondycji człowieka w specyficznie polskiej konwencji surrealistycznej. Świadomie nie zauważając wszystkiego tego, co niesie awangarda, uprawia malarstwo czerpiąc z tradycji Jacka Malczewskiego czy Zdzisława Beksińskiego.
Artysta czynnie bierze udział w zbiorowych wystawach malarstwa polskiego, wystawiając równocześnie indywidualnie. Prace jego poprzez galerie Warszawy, Katowic czy Gdańska trafiają do prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą.

W dniach 2-16 października 2015 roku miała miejsce pierwsza w trójmieście indywidualna wystawa malarstwa Daniela Pieluchy w galerii Triada w Gdańsku.

Artysta wziął udział w wystawie zbiorowej z okazji 30-lecia galerii Triada we wrześniu 2020.

Panna z Żurawiem
Zapytaj / zamów
"Trzy fauny"
Zapytaj / zamów
Panna z Pegazem
Zapytaj / zamów
Akt na koniu
Zapytaj / zamów
Une furtiva lacrima ( na łące)
Zapytaj / zamów
"Nauka pływania"
Sprzedany
Viva Polonia 90x120
Sprzedany
Świtezianka 100x60
Sprzedany
Poranek
Sprzedany
Zimorodek
Sprzedany
Panna z żurawiem
Sprzedany
Walka aniołów 20x40
Sprzedany
Wiosna Judów
Sprzedany
Konie 20x50
Sprzedany
Żurawie
Sprzedany
Akt
Sprzedany
Akt
Sprzedany
Akt
Sprzedany
Chimera
Sprzedany
Morski pejzaż
Sprzedany
Ikar
Sprzedany
Sprzedany
Spacer
Sprzedany
Dzika plaża
Sprzedany
Sprzedany
Bachanalia
Sprzedany
Ptaszek
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>