GALERIA TRIADA
Galeria Triada to przez  20 lat największa prywatna galeria sztuki współczesnej w Trójmieście. Założyła ją w 1990 roku – przy reprezentacyjnej ulicy Sopotu, Bohaterów Monte Cassino – Wiesława Romanowska. Triada jest więc najstarszą działającą galerią sztuki na pomorzu. Dziś to prawdziwa “instytucja”. Przez te wszystkie lata Triada zdobyła sobie uznanie wśród artystów, rzesze stałych klientów i  znaczące miejsce w krajobrazie kulturalnym Trójmiasta. W Triadzie odbyło się blisko 200 wernisaży: uznanych twórców z kraju i zza granicy, ale także tych młodych kończących ASP ( to dla ich promocji powstał w galerii cykl wystaw “najlepszy dyplom malarstwa lub rzeźby”). Wydarzeniami częstokroć gromadzącymi tłumy ludzi stawały się koktaile towarzyszące festiwalom filmów w Gdyni czy piosenki w Sopocie.
Sama Wiesława Romanowska, osoba bardzo energiczna i pomysłowa, była inicjatorką szeregu imprez i akcji, takich jak malowanie słynnego monciaka. Natomiast w okresie karnawału galeria Triada organizuje na balach charytatywnych aukcje dzieł sztuki, z których dochód przeznaczany jest na szczytne cele społeczne. Triada  bierze również udział w targach sztuki za granicami Polski, godnie reprezentując  miasto Sopot, a także organizuje w Europie wystawy, umożliwiając tym samym naszym twórcom zaistnieć na rynkach zachodnich. Wiesława Romanowska, jako marszand, zawsze popierała i promowała lokalne środowisko artystów, otaczając ich często opieką i oferując pomoc w szukaniu sponsorów. Owocem tego typu współpracy są wydawane przez galerie katalogi wielu trójmiejskich malarzy. W 1999 roku stary przedwojenny budynek Triady został wyburzony. Na szczęście galeria znalazła nowe miejsce dla swej działalności. Jej filia powstała w 1999 roku na gdańskiej starówce, przy ulicy Piwnej 11/12 ( między Zbrojownią, a Bazyliką Mariacką ). Prowadzi ją z powodzeniem syn Wiesławy, Szymon Romanowski.

W 2015 roku galeria obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Oprócz wystaw w galerii, odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Starego Miasta dla artystów galerii, przyjaciół i klientów. Podczas spotkania odbyła się aukcja dzieł sztuki na cel charytatywny, projekcja filmu o galerii, a założycielka Triady otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdańska za zasługi na rzecz kultury.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia nas!

Galeria Triada

Galeria Triada