Pielucha Daniel

Urodzony w 1959 r. w Wieluniu. W 1985 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W swych pracach, wzorem wielkich poprzedników, szuka cech świadczących o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jego wyjątkowy charakter. Inspiracje znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji. Chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka. Najważniejszą formą jego twórczości jest olejne malarstwo sztalugowe. Nadrealizm polski – jak sam określił charakter swego malowania – jest inspirowany pejzażem naszej wsi, jej folklorem i wierzeniami. Surrealistyczna metafora wszechobecna w obrazach Daniela Pieluchy jest przez niego przewartościowywana w zależności od tego, czy stanowi desperacki moralitet sytuacji społeczno-duchowej człowieka, czy tylko zamajaczy w turpistycznym wizerunku świata. Malarz podkreśla swój szacunek do historii i tradycji malarstwa polskiego, zwłaszcza z drugiej połowy XIX w. Z wielką dbałością o warsztat kultywuje w swej twórczości to, co stanowiło o jego wyjątkowości. W dobie globalizacji zachowanie własnej tożsamości jest rygorem jaki stawia przed swoim malarstwem. Wybierając między biblijną, mitologiczną czy ludową tematyką opowiada nam o kondycji człowieka w specyficznie polskiej konwencji surrealistycznej. Świadomie nie zauważając wszystkiego tego, co niesie awangarda, uprawia malarstwo czerpiąc z tradycji Jacka Malczewskiego czy Zdzisława Beksińskiego.
Artysta czynnie bierze udział w zbiorowych wystawach malarstwa polskiego, wystawiając równocześnie indywidualnie. Prace jego poprzez galerie Warszawy, Katowic czy Gdańska trafiają do prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą.

W dniach 2-16 października 2015 roku miała miejsce pierwsza w trójmieście indywidualna wystawa malarstwa Daniela Pieluchy w galerii Triada w Gdańsku.

Artysta wziął udział w wystawie zbiorowej z okazji 30-lecia galerii Triada we wrześniu 2020.

"Trzy fauny"
Zapytaj / zamów
"Nauka pływania"
Zapytaj / zamów
Viva Polonia 90x120
Zapytaj / zamów
Świtezianka 100x60
Zapytaj / zamów
Pierwsze kroki 40x60
Zapytaj / zamów
Fauny w zbożu 100x140
Zapytaj / zamów
Fauniątka 30x50
Zapytaj / zamów
Daniel Pielucha "Świtezianki" olej płótno 110x130 cena 15.000pln
Zapytaj / zamów
Panna z żurawiem
Zapytaj / zamów
Konie 20x50
Zapytaj / zamów
Morski pejzaż
Zapytaj / zamów
Daniel Pielucha Panna Dziewanna 90x100
Sprzedane
"Akt" 90x40
sprzedany
Walka aniołów 20x40
sprzedany
Szepty 100x80
sprzedany
Wiosna Judów
Sprzedane
Wóz z koniem 25x40
sprzedany
Żurawie
Sprzedane
Akt
sprzedano
Akt
sprzedany
Akt
sprzedany
Akt
sprzedany
Chimera
sprzedany
Wróć do listy artystów << >>
Galeria Triada

Galeria Triada