Marszałek Waldemar J.

W dniach 29 września – 13 października 2023 roku artysta wziął udział w wystawie “Ars longa vita brevis – Sztuka jest wieczna” w galerii Triada.

W dniach 17 – 30.10.2020 w galerii Triada miała miejsce wystawa malarstwa Waldemara J. Marszałka
z okazji jubileuszu 60-lecia urodzin i 35-lecia pracy artysty.

 

We wrześniu 2020 artysta wziął udział w zbiorowej wystawie 30-lecia galerii Triada.

W dniach 11- 24  października 2019 roku,  artysta wraz z córką Martą, w ramach cyklu Artystyczne Duety, miał dziewiątą wystawę w galerii Triada.

W dniach 5-12  listopada 2018 roku artysta brał udział w zbiorowej wystawie w galerii Triada “100-lecie Polski w sztuce“.

Jeden z bardziej znanych i cenionych malarzy na polskim rynku sztuki. Urodzony w Dobrzycy k/ Koszalina w 1960 roku. Studia w PWSSP w Gdańsku. Dyplom w 1985 roku w Pracowni Grafiki prof. J. Krechowicza. W ostatnich latach był asystentem prof. C. Paszkowskiego w pracowni Grafiki Warsztatowej gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był adiunktem II stopnia tej uczelni i -od 2007 roku – kierownikiem własnej pracowni podstaw grafiki artystycznej dla studentów I roku. Obecnie profesor tej uczelni.
Miał szereg ( ponad 80 ) wystaw w liczących się galeriach Polski, jak i poza granicami. Z Triadą związany od połowy lat 90-tych. W 2005 roku Waldemar J. Marszałek obchodził jubileusz 20-lecia pracy twórczej. Z tej okazji – otwarciu naszej nowej siedziby w Sopocie-  towarzyszyła wystawa jego malarstwa.
W październiku 2006 roku miał dużą retrospektywną wystawę w olsztyńskim BWA. W marcu 2008 galeria Triada umieściła nazwisko artysty w “Kompasie Sztuki- rankingu polskich artystów współczesnych”.
Wiosną 2008 roku gościliśmy Waldemara Marszałka w gdańskiej Triadzie, gdzie miał swoją najnowszą wystawę malarstwa pt. “Wiosna 2008”. Rok 2009 to zakończenie dużej wystawy retrospektywnej w rodzinnym Koszalinie, (której towarzyszył specjalnie przygotowany spektakl grupy Plama z postaciami z obrazów Marszałka) i szykowanie się do  jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.
Wystawa  z listopada 2010 (pt. “25,50”) to  jubileuszowa w nowej siedzibie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Oprócz 25-lecia pracy, 50 rocznica urodzin artysty.

Poniżej prezentujemy najnowsze obrazy tego artysty, przeznaczone na sprzedaż.

Na przełomie września i października 2014 trwała w galerii Triada w Gdańsku ósma indywidualna wystawa malarstwa Waldemara J. Marszałka w naszych progach. W relacjach z wernisaży zdjęcia z wyjątkowego otwarcia tej wystawy.

Fragment z przemowy otwarcia wystawy artysty w galerii Triada 26.09.2014 :

“Waldemar Jerzy Marszałek urodził się w 1960 roku w Dobrzycy na Pomorzu Środkowym. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 roku. Zaraz po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw jako asystent, obecnie profesor. W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię i zajmował się projektowaniem graficznym. Od 1994 roku uprawia przede wszystkim malarstwo i rysunek.
Od roku 2004 rozpoczął pracę nad cyklem prac w technice cyfrowej. Ma na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych i udział w przeszło 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Jak policzyłem to jest to Twoja ósma wystawa w Triadzie.
Ostatnia miała miejsce 5 lat temu. Wcześniejsza wystawa w gdańskiej Triadzie w 2005 roku otwierała Festiwal Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA, postacie z płócien artysty uatrakcyjniały wernisaż, wprowadzały gości w ten „marszałkowy” świat. A w tym samym roku, w sopockiej Triadzie, wystawą malarstwa obchodził malarz jubileusz 20-lecia pracy.
O malarstwie Waldka napisano wiele. O wyraźnym narracyjnym charakterze , inscenizacji sytuacji w których postacie jak aktorzy komedii dell’ arte są o pięknych czerwonych ustach i różowych policzkach , o świecie ładnym gdzie rządzi miłość, uczucia, kochankowie..
Przy czym kobiety Marszałka są zwykle nagie, a mężczyźni ubrani pod szyję, w ciężkich kostiumach. One są kusicielkami, nimfami, a oni nieśmiali; zwykle w ich cieniu.
Na wystawie w Triadzie AD 2014 zobaczymy kontynuację “starych” cyklów, ale inaczej widzianych. Obrazy są próbą znalezienia nowych tematów, które będą warte kontynuacji. I staną się w malowaniu świeżym doznaniem i bagażem na przyszłe malarskie podróże Marszałka.
Artysta napisał:
„Ciągle mam siłę obserwować i zmagać się z tym , co jest mi bliskie, dalekie i tym, które bywa nieosiągalne, a nawet niezrozumiałe”.
I skromnie dodaje:
„Sporo gromadzi się refleksji i przemyśleń, które próbuję uporządkować i nadać im takie piękno, które, mam taką nadzieję, będzie kogoś obchodzić”.
Otóż nas obchodzi piękno Twoich obrazów.”

Szymon Romanowski

W dniach 11-24 października 2019 trwała wystawa artysty w galerii Triada.

W 2020 roku artysta obchodził  jubileusz 35-lecia pracy i 60-lecia urodzin.
W związku z tym galeria Triada w dniach 17 -31 października 2020 zaprosiła na jego indywidualną wystawę.

 

Latający holender
Zapytaj / zamów
Nike płonąca IV
Zapytaj / zamów
Z cyklu morskie opowieści: Syrena
Zapytaj / zamów
Postać z niebieską linią
Zapytaj / zamów
Z dziennika morskich opowieści : Latający holender
Zapytaj / zamów
Związane włosy
Sprzedany
Na kółkach
Sprzedany
W locie
Sprzedany
rysunek
Sprzedany
rysunek Akt
Sprzedany
Rysunek
Sprzedany
Rysunek
Sprzedany
Rysunek
Sprzedany
Rysunek
Sprzedany
Postać z ptakiem rysunek W. Marszałka
Sprzedany
rysunek Waldemara Marszałka
Sprzedany
rysunek
Sprzedany
Sprzedany
rysunek
Sprzedany
Sprzedany
rysunek Mężczyzna
Sprzedany
rysunek Para
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>
Galeria Triada

Galeria Triada