Kalkowski Kazimierz

W dniach 29 września – 13 października 2023 roku artysta brał udział w wystawie “Ars longa vita brevis – Sztuka jest wieczna” w galerii Triada.

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w 1981 roku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę.
Ważniejsze realizacje: witraże, około 500 m kw, rzeźby w kościele w Gdańsku-Przymorzu; stacje drogi krzyżowej w kościele w Straszynie. W dorobku artysty jest udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 30 zbiorowych w kraju i zagranicą (w Niemczech, USA, Belgii, Luksemburgu). Kazimierz Kalkowski miał 3 wystawy w galerii Triada.

W dniach 8 – 21 września 2017 roku miała miejsce kolejna wystawa artysty w gdańskiej galerii Triada.
Malarstwo, rzeźba, ceramika.
W 2020 roku Kalkowski wziął udział w wystawie 30-lecia galerii Triada.

Nagrody i wyróżnienia:
1988 – Nagroda Artystyczna Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki
Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za zbiorowy projekt kościoła św. Jacka w Straszynie
Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
1990 – Grand Prix Triennale Sztuki,Sopot
Wyróżnienie w konkursie “Eros”, Słubice
II nagroda, Międzynarodowe Triennale Ceramiki, Sopot
1993 – Złoty Medal, Monachium.

Z otwarcia wystawy w Triadzie:

Przygodę ze sztuką zaczął w liceum plastycznym, najpierw w Częstochowie, potem w Orłowie. Studia , malarstwo, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Tam spotyka osoby, które wywierają duży wpływ na jego postawę artysty, prof. Władysława Jackiewicza, Barbarę Masalską i przede wszystkim „Kacha” Ostrowski. To on zaszczepił w Kalkowski wiele pasji, bo sam był artystą renesansowym. Sztuka stała się najważniejsza. Dyplom w 1981 roku właśnie w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Pracą poświęconą robotnikom w stoczni gdańskiej. Właśnie. Jednocześnie uczy się ceramiki. Lata pracował na uczelni jako asystent Ostrowskiego. W dorobku artysty jest udział w ponad 70 wystawach indywidualnych i ponad 30 zbiorowych w kraju i zagranicą .  Kazimierz Kalkowski tworzy od ponad trzydziestu lat. Miał 3 wystawy w galerii Triada. Na czwartą wystawę w Triadzie, na którą z artystą umawialiśmy się już wczesną zimą , przygotował specjalnie dwie nowe duże rzeźby, które możemy podziwiać w sali głównej. Powstały na plenerze w Bolesławcu.
Kazimierz Kalkowski uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, witraż.

Kalkowski specjalizuje się w rzeźbie ceramicznej , która jest bardzo trudna techniką, ale i bardzo często powraca do malarstwa i rysunku, czego wyrazem jest również ta wystawa. Swoje rzeźby tworzy w kamionce. Rocznie zużywa około tony mokrej kamionki właśnie z Bolesławca. Proces twórczy jest bardzo skomplikowany. Wymaga wiedzy i doświadczenia. Potem następują Cztery fazy wypalania, w piecu o temp. ponad 1000stopni, ważnym elementem jest też szkliwienie. Rzeźby powstają długo. Pracownie artysta ma w domu, gdzie posiada dwa piece.

Kalkowski jest indywidualnością, artystą znanym i uznanym.. Jego malarstwo i przede wszystkim rzeźby olśniewają warsztatem i oryginalnością. Inspiracji szukając w dawnej sztuce, w swoich pracach pokazuje ciemną stronę człowieka, świat surrealistyczny, zdeformowany. Pełen groteski, przypominający estetyką Boscha, Breugla, Schulza. To świat Kalkowskiego stworzony z fascynacji muzyką, literaturą, mitologią. Te kruche rzeźby nie są li tylko dekoracyjne, niosą głęboką treść. Jedno jest pewne,  jest to sztuka niepowtarzalna, z którą obcując, dużo czerpiemy dla siebie.
Szymon Romanowski

płaskorzeźba21
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba20
Zapytaj / zamów
graffito15
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba13
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba12
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba11
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba10
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba6
Zapytaj / zamów
płaskorzeźba5
Zapytaj / zamów
orkiestra
Sprzedany
orkiestra
Sprzedany
Maska
Sprzedany
Głowa Meduzy , rzeźba ceramiczna
Sprzedany
Meduza
Sprzedany
rzeźba Ryba
Sprzedany
płaskorzeźba Szachy 19
Sprzedany
płaskorzeźba14 Smierć
Sprzedany
płaskorzeźba7
Sprzedany
płaskorzeźba4
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>