13.09.2015

Jubileusz 25 lat Galerii Triada

W sobotni wieczór w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej licznie zebrali się lokalni artyści, przyjaciele i miłośnicy sztuki, aby uczcić 25 lat działalności galerii Triada.

Początek spotkania przebiegał pod znakiem wspomnień. Podczas blisko półgodzinnego filmu widzowie cofnęli się w czasie do lat 90, kiedy to galeria rozpoczynała swoją działalność jeszcze na sopockim “Monciaku”, a dopiero z biegiem lat, w listopadzie 1999 roku, ulokowała się w sercu Starego Miasta przy ulicy Piwnej, gdzie funkcjonuje do dziś. Wśród retrospekcji znalazły się nagrania z odbytych wystaw i wypowiedzi artystów, a całość potraktowana była z przymrużeniem oka i sporą dawką humoru.

W trakcie jubileuszu właścicielka galerii – Wiesława Romanowska, która w 1990 roku zakładała Triadę, została odznaczona medalem Prezydenta Miasta Gdańska za czynny wkład w kulturalne życie Gdańska. W ten sposób lokalne władze podziękowały gospodyni za 25 lat działalności galerii, gdzie odbyło się blisko 200 wernisaży prac artystów zarówno lokalnych jak i zza granicy. Galeria bowiem w dużym stopniu stawiała na lokalność, a miarą sukcesu było i wciąż jest zaufanie miejscowych twórców, którzy chętnie prezentowali swoją twórczość w Triadzie. – Jesienią co roku odbywają się wystawy indywidualne artystów z całej Polski. Galeria uczestniczyła także w wielu wydarzeniach poza miejscem swojej siedziby, godnie prezentowała twórczość rodzimych artystów. W 2005 roku wzięliśmy udział w Dniach Sopotu w Warszawie pokazując tam na wystawie w Fabryce Trzciny malarstwo Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika i Waldemara Marszałka – mówi Wiesława Romanowska – założycielka galerii.Oficjalną część spotkania zakończyła aukcja dzieł sztuki autorstwa Ewy Skaper, Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika i Waldemara Marszałka, a ceny rozpoczynały się od 500 zł. Największą popularnością, wśród licytowanych obrazów cieszyła się praca Cześnika zatytułowana “Lekcja anatomii”, która ostatecznie została sprzedana za 3 tys. zł. Całkowity dochód z licytacji zostanie przeznaczony na cele charytatywne, w ramach których zostaną zakupione sztalugi, pędzle i farby dla osób niepełnosprawnych.Po zaplanowanej części oficjalnej jubileuszu goście zostali zaproszeni do foyer Ratusza Staromiejskiego, gdzie podczas poczęstunku i lampki wina długo jeszcze dyskutowali na temat sztuki i wspominali minione lata.
Daga Ochendowska (portal trójmiasto.pl)
Czytaj więcej na:
http://kultura.trojmiasto.pl/Galeria-Sztuki-Triada-skonczyla-25-lat
Wróć do listy aktualności << >>
Galeria Triada

Galeria Triada