Latem 1990 roku powstała galeria Triada. W 2015 roku, po 25 latach, zapraszamy naszych przyjaciół artystów, klientów galerii na spotkanie, które odbędzie się 12 września 2015 r. W tym dniu odbędzie się specjalny pokaz filmu o działalności galerii, koncert, aukcja na cel charytatywny połączona z wystawą, spotkanie artystów, władz, mediów i klientów galerii. Po aukcji zapraszamy na bankiet.
W sobotni wieczór w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej licznie zebrali się lokalni artyści, przyjaciele i miłośnicy sztuki, aby uczcić 25 lat działalności galerii Triada.
Początek spotkania przebiegał pod znakiem wspomnień. Podczas blisko półgodzinnego filmu widzowie cofnęli się w czasie do lat 90, kiedy to galeria rozpoczynała swoją działalność jeszcze na sopockim „Monciaku”, a dopiero z biegiem lat, w listopadzie 1999 roku, ulokowała się w sercu Starego Miasta przy ulicy Piwnej, gdzie funkcjonuje do dziś. Wśród retrospekcji znalazły się nagrania z odbytych wystaw i wypowiedzi artystów, a całość potraktowana była z przymrużeniem oka i sporą dawką humoru.
W trakcie jubileuszu właścicielka galerii – Wiesława Romanowska, która w 1990 roku zakładała Triadę, została odznaczona medalem Prezydenta Miasta Gdańska za czynny wkład w kulturalne życie Gdańska. W ten sposób lokalne władze podziękowały gospodyni za 25 lat działalności galerii, gdzie odbyło się blisko 200 wernisaży prac artystów zarówno lokalnych jak i zza granicy. Galeria bowiem w dużym stopniu stawiała na lokalność, a miarą sukcesu było i wciąż jest zaufanie miejscowych twórców, którzy chętnie prezentowali swoją twórczość w Triadzie. – Jesienią co roku odbywają się wystawy indywidualne artystów z całej Polski. Galeria uczestniczyła także w wielu wydarzeniach poza miejscem swojej siedziby, godnie prezentowała twórczość rodzimych artystów. W 2005 roku wzięliśmy udział w Dniach Sopotu w Warszawie pokazując tam na wystawie w Fabryce Trzciny malarstwo Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika i Waldemara Marszałka – mówi Wiesława Romanowska – założycielka galerii. Oficjalną część spotkania zakończyła aukcja dzieł sztuki autorstwa Ewy Skaper, Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika i Waldemara Marszałka, a ceny rozpoczynały się od 500 zł. Największą popularnością, wśród licytowanych obrazów cieszyła się praca Cześnika zatytułowana „Lekcja anatomii”, która ostatecznie została sprzedana za 3 tys. zł. Całkowity dochód z licytacji zostanie przeznaczony na cele charytatywne, w ramach których zostaną zakupione sztalugi, pędzle i farby dla osób niepełnosprawnych. Po zaplanowanej części oficjalnej jubileuszu goście zostali zaproszeni do foyer Ratusza Staromiejskiego, gdzie podczas poczęstunku i lampki wina długo jeszcze dyskutowali na temat sztuki i wspominali minione lata.
Daga Ochendowska (portal trójmiasto.pl)