Wystawa Katarzyny Karpowicz “Nie trzeba słów”

W dniach 3 – 17 września 2021 roku odbyła się druga w Gdańsku i druga w Triadzie wystawa malarstwa Katarzyny Karpowicz w galerii Triada pt. “Nie trzeba słów”.
Wernisaż miał miejsce w piątek 3.09 o godz. 18.00.

“Nie trzeba słów”

Tytuł mojej najnowszej wystawy “Nie trzeba słów”, którą od 3 września będzie można oglądać w Galerii Triada w Gdańsku ma dla mnie duże znaczenie.
“Zależy mi bardzo na tym, żeby namalowany przeze mnie obraz, oddziaływał na widza samodzielnie, bez mojego komentarza.
Żeby kolor, kompozycja, materia obrazu, oraz opowieść, która rozgrywa się na jego płaszczyźnie mówiły same za siebie.
Znaczenie tytułu odnosi się również do mojego wewnętrznego poczucia, że słowa są niewystarczające. Nie zawsze są w stanie przekazać skalę uczuć, wyodrębnić jednoznacznie malarską opowieść która rozgrywa się na płótnie
Dlatego wyrażam się poprzez obraz, a nie słowo.
Kocham literaturę i film z których niejednokrotnie czerpię inspirację, cenię historię sztuki mam świadomość, jak wielkie znaczenie ma słowo.
Jednakże ta wystawa powstała w momencie w którym zabrakło mi słów aby opisać uczucia i odczucia, które mi towarzyszą. Poszukując ich wyrazu, mam wrażenie synestezji, w której nie tylko dźwięk, ruch, przestrzeń ale i składowe obrazu odczuwam wielorako, postrzegając równocześnie jako kilka doznań na raz, np. jako dotyk.
 Atmosfera obrazu zbudowana poprzez bardzo ważny dla mnie i długo poszukiwany kolor, zdecydowaną kompozycję i gest postaci wynika z potrzeby przełożenia na płótno tego co niewypowiedziane.
Na wystawie między innymi obrazami pojawi się jeden, na którym znajdują się słowa z książki “Bracia Lwie Serce” Astrid Lingren:

“Jeśli umrę na morzu moja miła
Może któregoś wieczoru, przyleci do twojej chatki śnieżnobiała gołębica.
Wtedy pośpiesz do okna, bo to moja dusza chce chwilę odpocząć w drogich objęciach.”

Chciałabym, żeby moje obrazy były w stanie bez słów przekazać uczucia i czułość, które zapisane są w tym cytacie.
“Nie trzeba słów” to moja 20 wystawa indywidualna, po raz drugi w Gdańskiej Galerii Triada u Szymona Romanowskiego.
Wystawa potrwa do 17 września.”
Katarzyna Karpowicz o wystawie.
————————————————-

Katarzyna Karpowicz, urodzona 4 XI 1985 w Krakowie. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem tamtejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni profesora Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni profesora Leszka Misiaka. Dyplom obroniła z oceną celującą w 2010 roku. Zrealizowała 18 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi: “Srebrzysta” (Galeria Art, Warszawa, 2020), “Małe wielkie życie” (Galeria Platon, Wrocław, 2019), “Niebieskie Szkiełko” (Galeria Art, Warszawa, 2018), “Do widzenia, do jutra” (Galeria Triada, Gdańsk, 2017), “Genius Loci” (Galeria Artemis, Kraków), “Harold and Ernest” (St.Bartolomeus, Lower Basildon, UK, 2016), “Życie obrazu” (Szép Műhely Gallery, Budapeszt, Węgry, 2014), “W drodze” (Galeria Platon, Wrocław, 2014), “Człowiek i zwierzę” (MCKiS, Galeria Elektor, Warszawa, 2013), “Przyśniło mi się” (Galeria Art, Warszawa, 2011), “Przemiany” (Galeria BWA, Zamość, 2011). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, między innymi: “Młode Polskie Malarstwo” (Muzeum Narodowe w Gdańsku 2019), “Sztuka teraz” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2019), “XIV Aniversario” (Galeria de Arte Montsequi, Madryt, Hiszpania), “Realizm, dwa spojrzenia” (Galeria BWA, Bydgoszcz, 2018), “Leszek Misiak i studenci”, (Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków, 2017), “Konfiguracje” (Bunkier Sztuki, Kraków, 2017), “Abstrakcja, figuracja, współczesne malarstwo krakowskie” (Galeria MANK, Szentendre, Węgry, 2016), “Ćwiczenia” (Galeria Platan, Budapeszt, Węgry, 2014), “Landschaft als suggestive Vision von Licht und Raum”, (Steyr, Austria, 2007). Od 2014 roku Katarzyna Karpowicz jest notowana w pierwszej dziesiątce artystów nominowanych w rankingu Kompas Sztuki Młodej. Obrazy Katarzyny Karpowicz znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą, oraz w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. W 2019 zdobyła stypendium twórcze Fundacji Grazella im. Anny Marii Siemieńskiej dla wybitnych młodych twórców.

W 2017 roku Katarzyna Karpowicz zrealizowała wystawę indywidualną w Galerii Triada, następnie brała udział w zbiorowej wystawie artystów Triady “100-lecie Polski w sztuce” w 2018, oraz w grupowej wystawie celebrującej 30- lecie działalności Galerii Triada w 2020 roku.

Wernisaż odbędzie się w piątek 3.09 o godzinie 18.00.

Zapraszamy serdecznie.

Dziewczyna w bieli
Pływaczka, basen i chmura
Synestezja
Wróć do listy wystaw << >>
Galeria Triada

Galeria Triada