Szoltis-Mencina Aneta

Urodziła się w 1980 roku w Skoczowie, w małym miasteczku w górach. Mieszka i pracuje w Częstochowie. Grafik, pedagog i mediator.
Kilka lat temu wywróciła całe swoje życie do góry nogami – w wieku 33 lat rzuciła pracę i poszła na stacjonarne studia artystyczne. Jej ukochana rodzina – mąż i córka bardzo jej kibicowali i przy ich pomocy udało jej się spełnić swoje marzenie o tworzeniu. W 2016 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom licencjata z grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dzięki temu jest teraz tam, gdzie jest – założyła własną pracownię, w której oddaje się całkowicie swojej pasji – tworzeniu.
Większość jej grafik to linoryty i monotypie, które od początku do końca wykonuje ręcznie, tylko w kilku egzemplarzach. Inspiracji szuka w pięknie otaczającej przyrody. Pracuje intuicyjnie i spontanicznie, często pomija szkic i fazę projektowania. Jej odbitki to przede wszystkim pejzaże, od bardziej realistycznych linorytów po abstrakcyjne monotypie. Poprzez kolorystykę grafik oddaje swój aktualny stan ducha i melancholijny charakter.
Bierze udział w wystawach oraz konkursach artystycznych. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w: Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, USA.

Marszałek Marta

Urodzona w 1987 roku w Gdyni. Absolwentka wydziału Grafiki na ASP w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2012 roku. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę jako wykładowca w PJATK w Gdańsku w Pracowni Grafiki Narracyjnej. Tworzy malarskie ilustracje. W jej twórczości głównym tematem jest bajkowy świat zwierząt. Otrzymała nagrodę im. Andrzeja Tomiałojcia w konkursie Satyrykon 2012.

W dniach 11 – 24 października 2019 w galerii Triada artystka miała wystawę swojej twórczości w ramach “Duetów artystycznych”,  z ojcem  Waldemarem J. Marszałkiem.

Lewalski Karol

Karol Lewalski – absolwent wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014). Obecnie asystent prof. Waldemara Marszałka w pracowni podstaw grafiki artystycznej na ASP w Gdańsku. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Uczestnik wielu wystaw i zdobywca nagród oraz wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. Biennale grafiki studenckiej w Poznaniu, Pomorska Grafika roku 2012, 2013, 2014, konkurs na plakat wizerunkowy Instytutu Polskiego w Wiedniu, Najlepsze Dyplomy 2013. Specjalizacja w zakresie grafiki artystycznej – w szczególności techniki linorytu. Galeria Triada zgłosiła artystę do rankingu młodych artystów Kompas Sztuki 2017.

„W swoich grafikach stawiam na eksperyment ze szczyptą przypadku. Często w połowie pracy nad daną odbitką zmieniam zdanie, odwracam założenia o 180 stopni, staram się sam siebie zadziwić czy zmylić. Ważne jest dla mnie nie tyle co jest na grafice ale również fakt jak lub czym został dany efekt uzyskany. Nie boję się zniszczyć całego nakładu aby sprawdzić daną myśl tylko po to, żeby na końcu stwierdzić, że coś jednak nie wyszło. Czasem jednak się udaje.

Bardzo szybko nudzę się danym narzędziem, sposobem cięcia czy kolorem, przez co każda z moich prac jest inna. Również każda odbitka danego linorytu jest odbijana w różnych kolorach, zestawieniach czy nasileniach, a wszystko po to aby znaleźć „ tą jedyną”. Mogłoby się wydawać, iż warsztatowa strona linorytu jest bardzo prosta. To jak odbijanie wielkiej pieczątki. Na matrycę nakładamy farbę i przyciskamy do papieru. Jednak pomiędzy papier a matrycę wchodzi milion różnych czynników, co daje prawie nieograniczone możliwości twórcze.”

Karol Lewalski

Yerka Jacek

Jacek Yerka ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlona Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. “Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo “Morpheus Intenational” wydało album “The Fantastic Art of Jacek Yerka”. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award.

Turchenko Ulyana (Uljana Turczenko)

Na wrzesień 2024 roku planowana jest pierwsza w Gdańsku indywidualna wystawa artystki w galerii Triada.

W dniach 26 sierpnia – 8 września 2022 roku artystka wzięła udział, pośród kilkunastu uznanych artystek, w wystawie zbiorowej w galerii Triada, pt. “Kobieta w sztuce. Portrety kobiet stworzone przez kobiety”.

Ulyana Turchenko ( Uliana Turczenko )
Urodziła się w 1980 roku we Lwowie.
W 2002 roku ukończyła Lwowski Instytut Sztuki im. Iwana Trusza.
W 2010 roku razem z mężem uruchomiła prywatną pracownie litograficzną we Lwowie.
Od 2014 roku mieszka i pracuje w Polsce w pracowni litografii «Shalimov Lithography».
W 2016 – Konsultant i wykładowca litografii w Jilin College of the Art w Chinach.
2019 – Finalistka «Beautiful Bizarre Art Prize» Traditional Art /Australia/.
2020 – II miejsce w kategorii Surrealism «American Art Awards».
Tworzy w technice litografii rysunku i malarstwa. Prace są wykonane w
stylistyce symbolizmu i realizmu fantastycznego z motywami surrealistycznymi.
Dzieła są wypełnione mieszanką mitologicznych symboli, poetycznych form i
fantastycznych postaci. Pokazuje sposób współistnienia gatunków odmiennych
od innych światów, nawet jeśli wyglądają inaczej. Łączy je więcej, niż się to
wydaje na pierwszy rzut oka.

W naszej galerii prezentujemy jej litografie, akryle i rysunki.

Blekiewicz Zbigniew

Urodzony w 1957 r. w Gdańsku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w latach 1984-1989. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga. Adiunkt w Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Udział w wielu wystawach.
Nagrody i wyróżnienia:
-Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na wystawie “Dyplom 88-89”
-Zagraniczne Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Ärhus, Dania 1992
-Wyróżnienie na 5 Ogólnopolskiej Wystawie “Muzyka w malarstwie”, Tychy 1994
-Gość honorowy ,Konsulat Generalny w Strasburgu, Francja, wystawa indywidualna w Konsulacie, 2000
-Wyróżnienie na II Festiwalu Sztuki Gdańskiej, Gdańsk 2002
-Druga nagroda na wystawie „Wiersz + Obraz”, Dworek Sierakowskich,  Sopot 2017
-Pierwsza nagroda w konkursie „PANDEMIA. Sztuka w czasach zarazy”,  Fundacja Pinata, Toruń 2020.

Cześnik Henryk


W dniach 24.09 – 7.10.2022 zaprosiliśmy Państwa na wystawę w której udział wziął Henryk Cześnik do galerii Triada w Gdańsku.

 

 

Jeden z ważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce. Urodzony w 1951 roku w Sopocie. Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. K. Ostrowskiego w 1977 roku. Obecnie profesor na tejże uczelni  (ASP), mieszkaniec Sopotu. Brał udział w stukilkudziesięciu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach liczących się Muzeów Narodowych Polski oraz kolekcjach prywatnych. Laureat licznych nagród artystycznych. Z sopocką Triadą  zwiazany od początku jej istnienia.
W marcu 2008 galeria Triada umieściła nazwisko artysty w “Kompasie Sztuki- rankingu polskich artystów współczesnych”.
Obecnie profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Kierownik Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
Artysta brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w licznych galeriach w kraju i za granicą, m.in. otwarcie galerii Triada w Gdańsku (1999); w Instytucie Kultury Polskiej i Galerii Koralewski w Paryżu (2002), Lwowskiej Galerii Sztuki (2002); Muzeum Sztuki w Odessie (2003); Galerii w Druskiennikach, (2004), Galerii Sztuki w Nancy (2004); Galerii Atlas Sztuki w Łodzi (2005); Instytucie Polskim w Pradze (2005); Fabryce Trzciny w Warszawie (2005) – wyst. zbiorowa; Pałacu Sztuki w Krakowie (2006), Instytucie Polskim w Sztokholmie (2006); Naestved Kunstforening (2007) w Danii. Odbył wiele podróży artystycznych, uczestniczył w plenerach krajowych i międzynarodowych. Prace Henryka Cześnika znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, Rosji, Bułgarii, w Niemczech, w kolekcjach instytucji, muzeów  i osób prywatnych.

Artysta wziął udział w wystawie 30-lecia galerii Triada we wrześniu 2020 roku.

 

Zaprosiliśmy  na wystawę trzech artystów :
Henryk Cześnik
Jurgen Huber
Jan Pruski
w dniach 24.09 – 7.10.2022
do galerii Triada w Gdańsku.

Dembski Piotr

Piotr Dembski urodził się w 1962 roku w Kwidzynie. W 1986 roku ukończył malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Obecnie zajmuje się grafiką, rysunkiem, dekoracją wnętrz. Dwukrotnie zdobył I nagrodę (w 2000 oraz 2001 roku) na Gdańską Grafikę Roku. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Gewartowska Agnieszka

 

W dniach 26 sierpnia – 8 września 2022 roku artystka wzięła udział, pośród kilkunastu uznanych artystek, w wystawie zbiorowej w galerii Triada, pt. “Kobieta w sztuce. Portrety kobiet stworzone przez kobiety”.

Artystka sztuk wizualnych zajmująca się malarstwem, rysunkiem, grafiką artystyczną -litografią, instalacjami typu site specific, kolażem a także grafiką projektową. Urodzona w Gdańsku w 1975 roku, dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP w 2001 roku. Studia doktorskie na tejże uczelni w latach 2012/2016. W latach 2012 -2017 związana zawodowo z macierzystą uczelnią, pełniąc funkcje wykładowczyni w Pracowni Plakatu na Wydziale Grafiki oraz asystentki w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego na Wydziale Malarstwa.

Od 2013 roku związana z Gdańską Szkołą Artystyczną. Uczestniczka ponad 70 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. w Rosji, Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Chinach, Korei, Japonii i Litwie. […] W jej artystycznym świecie powstają rzeczy, zjawiska, obiekty, które mogą pomóc nam myśleć głębiej, zobaczyć dalej przez to, że są one bardzo zmysłowe, wnoszą do naszej wyobraźni ów szczególny aspekt życia –
archetypalną potrzebę materialności istnienia, wobec szerzącego się i
reklamowanego materializmu post-postnowoczesności oraz potrzebę dotyku i najważniejsze – ciągle się w nas odradzającą potrzebę piękna! […]*
* Zbigniew Mańkowski, fragment tekstu do indywidualnej wystawy pt. „Piękno utracone / Lost beauty” Agnieszka Gewartowska, ASP Gdańsk, 2014

W dniach 25 października – 9 listopada 2019 roku trwała wystawa z okazji 20-lecia pracy artystycznej Agnieszki Gewartowskiej w galerii Triada.
Wystawa z cyklu Duetów Artystycznych z Maciejem Siemońskim .
Artystka na wernisażu w Triadzie otrzymała nagrodę od Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

We wrześniu 2020 roku Gewartowska brała udział w wystawie 30-lecia galerii Triada.

Agnieszka Gewartowska miała w gdańskiej Triadzie indywidualną wystawę malarstwa w roku 2011.
W dniach 5-12 listopada 2018 roku artystka brała udział w zbiorowej wystawie w galerii Triada “100-lecie Polski w sztuce”.
W dniach 25.10 – 9.11.2019 w gdańskiej galerii Triada miała miejsce wystawa malarstwa Agnieszki Gewartowskiej.
Podczas wernisażu artystka została uhonorowana nagrodą Prezydent Miasta Gdańska z okazji 20-lecia pracy twórczej.

Z otwarcia wystawy:
“Agnieszka Gewartowska datuje swoje działania artystyczne od pierwszego wyróżnienia jakie otrzymała w 1997 w konkursie organizowanym przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. I od tamtej pory artystka nieprzerwanie tworzy i prezentuje prace szerokiej publiczności, a dyplom uzyskany na przełomie 2000/2001 roku w pracowniach profesorów J. Krechowicza, Z. Gorlaka i M. Targońskiej był naturalną konsekwencją jej wyboru drogi życiowej.

Po dyplomie artystka została zaproszona do indywidualnej prezentacji w Muzeum Narodowym, w Oddziale Sztuki Współczesnej w Oliwie, na przełomie 2001/2002. Ciekawość świata i ciągłe przyglądanie się mu z uwagą predysponuje Agnieszkę do celnych spostrzeżeń i refleksji, które przedstawia w licznych projektach wizualnych w obszarze malarstwa, grafiki artystycznej, czy rysunku.
Ten trzeci jest szczególnie widoczny we wszystkich jej poczynaniach. Stanowi bazę i punkt wyjścia dla dalszego przekazu i jest nierozłącznym językiem komunikacji z widzem.
Związana z macierzystą uczelnią w latach 2012- 2016 pełniła funkcję asystentki w pracowni prof. M. Olszewskiego na Wydz. Malarstwa oraz wykładowcy prowadząc pracownie plakatu na Wydz. Grafiki. Była również dydaktycznie powiązana z Gdańską Szkołą Artystyczną w latach 2014 -2019 , prowadząc pracownię malarstwa i rysunku dla grupy mistrzowskiej osób dorosłych. W roku 2011 miała w galerii Triada swoją wystawę wielkoformatowego niezwykle barwnego malarstwa, a rok temu pokazała piękne prace z cyklu Kwiaty polskie, na wystawie „100-lecie Polski w sztuce” w galerii Triada.
Tegoroczna wystawa w Triadzie , rozpoczyna przez artystkę obchody jubileuszu 20-lecia pracy twórczej.”
Szymon Romanowski

Glinkowski Voytek

“Sztuce się nie przygląda… w Sztuce człowiek się przegląda…
Wszystko co robię to pogoń za czarodziejem Światłem.” -W.G.

Artysta malarz urodzony w Polsce w 1959 roku. Absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (wydział Malarstwa i Grafiki). Od wielu lat mieszka i pracuje w USA. Na koncie ma ponad 30 wystaw indywidualnych w USA , brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych w USA.
Pracował między innymi ze : Stricoff Fine Art of New York, Newburgh Street Gallery of Boston, Fingerhut Galleries of California (Laguna Beach, La Jola), Discovery Galleries of Bethesda & Santa Fe, Atlas Gallery of Chicago, Vail Fine Art (Colorado), Breckenridge Fine Art, Blue River Gallery, A&D Gallery.
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix of “Tell me the story” Art Foundry of Missouri, AMMA Collection, Grand Prix of J+K Arts Curators

Poza malarstwem, rysunkiem, grafiką, zajmuje się pisarstwem.
Jest autorem “Teatru Malowania”, powieści “Akrobata” , poezji “Czytam Wasze wiersze” oraz zbioru opowiadań “Spacer z Tołstojem”. Zainteresowania: teatr, kolarstwo i żeglarstwo.

Galeria Triada

Galeria Triada