Ostrogórski Michał

 

Zaprosiliśmy w dniach 27 września – 10 października 2024 roku do galerii Triada na pierwszą wystawę malarstwa tego artysty.

Z otwarcia wystawy w Triadzie:
„Wychowany został w domu artystów. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w pracowniach rodziców, na wystawach w galeriach lub na korytarzach akademii sztuk pięknych. To wszystko przyzwyczaiło go do odbierania i tworzenia sztuki jako czegoś naturalnego. A rodzice byli pierwszą i najważniejszą inspiracją.


Artystyczna odyseja Ostrogórskiego rozpoczęła się w Państwowej Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, gdzie doskonalił swoje umiejętności w zakresie fotografii artystycznej. To tu zaczęła rozwijać się fascynacja estetyką wizualną.

Po ukończeniu szkoły średniej Ostrogórski rozpoczął kolejny etap swojej podróży, podejmując studia na kierunku Malarstwo i Grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni grafiki prof. Janusza Górskiego. Te lata edukacji nie tylko udoskonaliły biegłość techniczną, ale także zaszczepiły w nim głębokie uznanie dla procesu twórczego.

Po pomyślnym ukończeniu studiów, również aneksem z malarstwa u prof. Mieta Olszewskiego, Ostrogórski wkroczył w świat projektowania graficznego. Kariera projektanta graficznego pozwoliła mu przełożyć swoją artystyczną wrażliwość na praktyczne zastosowania.
Jak pisze: „
Maluje dla przyjemności. Dobrze się przy tym bawiąc. A Inspirację czerpie z życia , otaczającego świata. Nie szuka ważnych tematów społecznych ani politycznych. Lubi prostotę. Wpływ na obrazy ma projektowanie graficzne którym zajmuje się codziennie, zawsze stara się aby projekt był prosty i nieskomplikowany. Proces powstawania też jest prosty. Zawsze zaczyna od szkiców . Następnie wybiera jeden i przenosi go na płótno. W czasie malowania pozwala sobie na dowolność, nie trzyma się ściśle pierwotnego szkicu. Lubi farby akrylowe ale kocha olejne. Zdecydowanie woli też oglądać sztukę dawną. I gdy obraz sam potrafi przemówić do odbiorcy.

Jest mi niezmiernie miło, że na miejsce swojej pierwszej – z prawdziwego zdarzenia- wystawy malarstwa wybrał galerię Triada.
I tu postawmy kropkę i oddajmy głos Michałowi, Gdybyś mógł wytłumaczyć nam tytuł dzisiejszej Twojej wystawy „ Czasem żal” .
Żal czego?”
Szymon Romanowski

Michał Ostrogórski to współczesny polski malarz. Artystyczna odyseja Ostrogórskiego rozpoczęła się w Państwowej Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, gdzie doskonalił swoje umiejętności w zakresie fotografii artystycznej. To tu zaczęła rozwijać się jego fascynacja estetyką wizualną, która dała podwaliny pod przyszłe działania artystyczne. Szkoła zapewniła mu solidne podstawy w zakresie sztuki, rozwijając jego wrodzony talent i rozbudzając w nim ciekawość nieograniczonego świata artystycznej ekspresji.
Po ukończeniu szkoły średniej Ostrogórski rozpoczął kolejny etap swojej artystycznej podróży, podejmując studia na kierunku Malarstwo i Grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Te lata formalnej edukacji nie tylko udoskonaliły jego biegłość techniczną, ale także zaszczepiły w nim głębokie uznanie dla procesu twórczego. Tutaj zgłębiał malarstwo i grafikę, nieustannie przesuwając swoje granice i eksperymentując z mnóstwem technik artystycznych. Czas spędzony w akademii był tyglem jego artystycznej ewolucji, tworząc atmosferę poszukiwań i samopoznania.
Po pomyślnym ukończeniu studiów Ostrogórski wkroczył w świat projektowania graficznego. Kariera projektanta graficznego pozwoliła mu przełożyć swoją artystyczną wrażliwość na praktyczne zastosowania. Specjalizując się w tworzeniu skomplikowanych kompozycji graficznych, projektowaniu materiałów reklamowych i ilustrowaniu koncepcji, jego prace wykazały płynne połączenie artyzmu i funkcjonalności. Biegłość w grafice komputerowej umożliwiła mu wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii, zapewniając mu przewagę innowacyjną w swojej dziedzinie.
Artystyczna dusza Michała Ostrogórskiego pragnęła jednak więcej. Przez lata starał się wydobyć na światło dzienne swoją wyjątkową wizję artystyczną, pragnąc wyjść poza ramy studia i odkryć nowe ścieżki ekspresji. Jego artystyczne inspiracje często czerpały z otaczającego go świata, oddając istotę ludzkich emocji i przeżyć. Poprzez swoje dzieła starał się przekazać swoją charakterystyczną perspektywę, zachęcając widzów do wyruszenia w podróż pełną introspekcji i kontemplacji. Jego nieustające pogoń za nowatorskimi formami ekspresji i inspiracji odzwierciedlała jego zaangażowanie w rozwój artystyczny i poszerzanie umiejętności.
W nieustannie zmieniającym się świecie Michał Ostrogórski pozostaje oddanym odkrywcą artystycznych horyzontów. Jego trwające całe życie zaangażowanie w sztukę charakteryzuje się niekończącym się dążeniem do wyrażania siebie i twórczą ewolucją. Poprzez swoje płótna zaprasza nas do przyłączenia się do niego w tej artystycznej podróży odkrywczej, gdzie każde pociągnięcie pędzla jest świadectwem siły ludzkiej wyobraźni i nieograniczonego potencjału twórczego ducha.

Widełka Adam

Adam Widełka urodził się w 1961 roku. Jest zdobywcą Grand Prix III Ogólnopolskiego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Artysta zajmuje się malarstwem pastelowym i rysunkiem oraz malowaniem pastelami na tynkach wewnętrznych i zewnętrznych. Obrazy zewnętrzne tworzone są na płytach cementowo-włóknistych techniką Keima, odporną na warunki atmosferyczne.
Artysta stosuje także, oryginalną technikę kolorystyczną, która zaciera właściwe sobie „fotograficzne” linie, na rzecz przenikających plamę miękkich świateł. W jego obrazach mamy do czynienia z takim trudem malarskim, który wydawał się zanikać , tymczasem to, czego brak od dawna, jest tym, czego najbardziej potrzeba; renesansu piękna.

Kostiuk Wojciech

„W grafice staram się oddać prawdę całkowitą. Przedstawione przeze mnie morze, żaglowce, elementy z Don Kichota oraz wieże Babel tworzą moje alegoryczne sny o świecie. W malarstwie fascynuje mnie faktura i kolor” – Wojciech Kostiuk.
Urodzony w 1947 roku Wojciech Kostiuk ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni doc. Barbary Masalskiej. Uczestniczył w ok. 150 wystawach, krajowych i zagranicznych, miał także ponad 20 wystaw indywidualnych. Poza grafiką warsztatową uprawia również malarstwo, jest autorem wielu ilustracji książkowych. Fantazyjne okazy flory i fauny, świat morskich głębin, tajemnicze konstrukcje, alternatywna rzeczywistość, unoszące się w powietrzu statki, poniewierające się na dnie wrakowiska – to świat będący owocem niezwykle bogatej i rozwiniętej wyobraźni. Niekonwencjonalny, nieco niepokojący, ale zarazem – pociągający. Artysta tworzył również dzieła nawiązujące do konkretnych wydarzeń, m.in. do imprez sportowych (Akwaforta Gdańsk Euro 2012 z motywem skrzydlatej piłki do nogi, wylatującej z boiska ponad panoramę Gdańska). W dorobku twórczym Kostiuka pojawiają się także prace w utrzymane konwencji realistycznej (pejzaże, widoki Gdańska).

Szoltis-Mencina Aneta

Urodziła się w 1980 roku w Skoczowie, w małym miasteczku w górach. Mieszka i pracuje w Częstochowie. Grafik, pedagog i mediator.
Kilka lat temu wywróciła całe swoje życie do góry nogami – w wieku 33 lat rzuciła pracę i poszła na stacjonarne studia artystyczne. Jej ukochana rodzina – mąż i córka bardzo jej kibicowali i przy ich pomocy udało jej się spełnić swoje marzenie o tworzeniu. W 2016 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom licencjata z grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dzięki temu jest teraz tam, gdzie jest – założyła własną pracownię, w której oddaje się całkowicie swojej pasji – tworzeniu.
Większość jej grafik to linoryty i monotypie, które od początku do końca wykonuje ręcznie, tylko w kilku egzemplarzach. Inspiracji szuka w pięknie otaczającej przyrody. Pracuje intuicyjnie i spontanicznie, często pomija szkic i fazę projektowania. Jej odbitki to przede wszystkim pejzaże, od bardziej realistycznych linorytów po abstrakcyjne monotypie. Poprzez kolorystykę grafik oddaje swój aktualny stan ducha i melancholijny charakter.
Bierze udział w wystawach oraz konkursach artystycznych. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w: Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, USA.

Marszałek Marta

Urodzona w 1987 roku w Gdyni. Absolwentka wydziału Grafiki na ASP w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2012 roku. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę jako wykładowca w PJATK w Gdańsku w Pracowni Grafiki Narracyjnej. Tworzy malarskie ilustracje. W jej twórczości głównym tematem jest bajkowy świat zwierząt. Otrzymała nagrodę im. Andrzeja Tomiałojcia w konkursie Satyrykon 2012.

W dniach 11 – 24 października 2019 w galerii Triada artystka miała wystawę swojej twórczości w ramach „Duetów artystycznych”,  z ojcem  Waldemarem J. Marszałkiem.

Lewalski Karol

Karol Lewalski – absolwent wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014). Obecnie asystent prof. Waldemara Marszałka w pracowni podstaw grafiki artystycznej na ASP w Gdańsku. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Uczestnik wielu wystaw i zdobywca nagród oraz wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. Biennale grafiki studenckiej w Poznaniu, Pomorska Grafika roku 2012, 2013, 2014, konkurs na plakat wizerunkowy Instytutu Polskiego w Wiedniu, Najlepsze Dyplomy 2013. Specjalizacja w zakresie grafiki artystycznej – w szczególności techniki linorytu. Galeria Triada zgłosiła artystę do rankingu młodych artystów Kompas Sztuki 2017.

„W swoich grafikach stawiam na eksperyment ze szczyptą przypadku. Często w połowie pracy nad daną odbitką zmieniam zdanie, odwracam założenia o 180 stopni, staram się sam siebie zadziwić czy zmylić. Ważne jest dla mnie nie tyle co jest na grafice ale również fakt jak lub czym został dany efekt uzyskany. Nie boję się zniszczyć całego nakładu aby sprawdzić daną myśl tylko po to, żeby na końcu stwierdzić, że coś jednak nie wyszło. Czasem jednak się udaje.

Bardzo szybko nudzę się danym narzędziem, sposobem cięcia czy kolorem, przez co każda z moich prac jest inna. Również każda odbitka danego linorytu jest odbijana w różnych kolorach, zestawieniach czy nasileniach, a wszystko po to aby znaleźć „ tą jedyną”. Mogłoby się wydawać, iż warsztatowa strona linorytu jest bardzo prosta. To jak odbijanie wielkiej pieczątki. Na matrycę nakładamy farbę i przyciskamy do papieru. Jednak pomiędzy papier a matrycę wchodzi milion różnych czynników, co daje prawie nieograniczone możliwości twórcze.”

Karol Lewalski

Yerka Jacek

Jacek Yerka ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlona Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. “Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo „Morpheus Intenational” wydało album „The Fantastic Art of Jacek Yerka”. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award.

Turchenko Ulyana (Uljana Turczenko)

W dniach 26 sierpnia – 8 września 2022 roku artystka wzięła udział, pośród kilkunastu uznanych artystek, w wystawie zbiorowej w galerii Triada, pt. “Kobieta w sztuce. Portrety kobiet stworzone przez kobiety”.

Ulyana Turchenko ( Uliana Turczenko )
Urodziła się w 1980 roku we Lwowie.
W 2002 roku ukończyła Lwowski Instytut Sztuki im. Iwana Trusza.
W 2010 roku razem z mężem uruchomiła prywatną pracownie litograficzną we Lwowie.
Od 2014 roku mieszka i pracuje w Polsce w pracowni litografii «Shalimov Lithography».
W 2016 – Konsultant i wykładowca litografii w Jilin College of the Art w Chinach.
2019 – Finalistka «Beautiful Bizarre Art Prize» Traditional Art /Australia/.
2020 – II miejsce w kategorii Surrealism «American Art Awards».
Tworzy w technice litografii rysunku i malarstwa. Prace są wykonane w
stylistyce symbolizmu i realizmu fantastycznego z motywami surrealistycznymi.
Dzieła są wypełnione mieszanką mitologicznych symboli, poetycznych form i
fantastycznych postaci. Pokazuje sposób współistnienia gatunków odmiennych
od innych światów, nawet jeśli wyglądają inaczej. Łączy je więcej, niż się to
wydaje na pierwszy rzut oka.

W naszej galerii prezentujemy jej litografie, akryle i rysunki.

Blekiewicz Zbigniew

Urodzony w 1957 r. w Gdańsku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w latach 1984-1989. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga. Adiunkt w Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Udział w wielu wystawach.
Nagrody i wyróżnienia:
-Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na wystawie „Dyplom 88-89”
-Zagraniczne Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Ärhus, Dania 1992
-Wyróżnienie na 5 Ogólnopolskiej Wystawie „Muzyka w malarstwie”, Tychy 1994
-Gość honorowy ,Konsulat Generalny w Strasburgu, Francja, wystawa indywidualna w Konsulacie, 2000
-Wyróżnienie na II Festiwalu Sztuki Gdańskiej, Gdańsk 2002
-Druga nagroda na wystawie „Wiersz + Obraz”, Dworek Sierakowskich,  Sopot 2017
-Pierwsza nagroda w konkursie „PANDEMIA. Sztuka w czasach zarazy”,  Fundacja Pinata, Toruń 2020.

Cześnik Henryk

 

W dniach 25.10 – 8.11.2024 roku zapraszamy do galerii Triada na wystawę zbiorową
„Henryk Cześnik i absolwenci ASP w Gdańsku”.
W wystawie oprócz prof. Cześnika, udział wezmą wybrani przez niego studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wernisaż z udziałem artystów 25 października 2024 o godz 19.00 w galerii Triada.

 

 

 

 

Jeden z ważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce. Urodzony w 1951 roku w Sopocie. Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. K. Ostrowskiego w 1977 roku. Obecnie profesor na tejże uczelni  (ASP), mieszkaniec Sopotu. Brał udział w stukilkudziesięciu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach liczących się Muzeów Narodowych Polski oraz kolekcjach prywatnych. Laureat licznych nagród artystycznych. Z sopocką Triadą  zwiazany od początku jej istnienia.
W marcu 2008 galeria Triada umieściła nazwisko artysty w „Kompasie Sztuki- rankingu polskich artystów współczesnych”.
Obecnie profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Kierownik Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
Artysta brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w licznych galeriach w kraju i za granicą, m.in. otwarcie galerii Triada w Gdańsku (1999); w Instytucie Kultury Polskiej i Galerii Koralewski w Paryżu (2002), Lwowskiej Galerii Sztuki (2002); Muzeum Sztuki w Odessie (2003); Galerii w Druskiennikach, (2004), Galerii Sztuki w Nancy (2004); Galerii Atlas Sztuki w Łodzi (2005); Instytucie Polskim w Pradze (2005); Fabryce Trzciny w Warszawie (2005) – wyst. zbiorowa; Pałacu Sztuki w Krakowie (2006), Instytucie Polskim w Sztokholmie (2006); Naestved Kunstforening (2007) w Danii. Odbył wiele podróży artystycznych, uczestniczył w plenerach krajowych i międzynarodowych. Prace Henryka Cześnika znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, Rosji, Bułgarii, w Niemczech, w kolekcjach instytucji, muzeów  i osób prywatnych.

Artysta wziął udział w wystawie 30-lecia galerii Triada we wrześniu 2020 roku.

W dniach 29 września – 13 października 2023 roku artysta brał udział w wystawie „Ars longa vita brevis – Sztuka jest wieczna” w galerii Triada.

W dniach 24.09 – 7.10.2022 zaprosiliśmy Państwa na wystawę w której udział wziął Henryk Cześnik do galerii Triada w Gdańsku.

Zaprosiliśmy  na wystawę trzech artystów :
Henryk Cześnik
Jurgen Huber
Jan Pruski
w dniach 24.09 – 7.10.2022
do galerii Triada w Gdańsku.

Galeria Triada