Lipowczan Jacek (Jack Lipowczan)

W dniach 15 września – 3 października 2012 odbyła się druga indywidualna wystawa malarstwa Jacka Lipowczana w galerii Triada. Relacja z wernisażu tutaj.

Artykuł o wystawie Jacka Lipowczana w Dzienniku Bałtyckim pióra Grażyny Antoniewicz, pt. “Ile kosztuje obraz w Trójmieście? Sztuka cenniejsza bywa niż złoto”.
Zapraszamy do lektury.

Jest nam tym bardziej miło, że pierwszą swoją indywidualną wystawę Jacek Lipowczan miał w Triadzie w 2007 roku.
Wystawa w 2012 roku trwała ponad dwa tygodnie do 3 pażdziernika.

Jacek Lipowczan urodził się w Istebnej na Śląsku . Z rysowaniem i malowaniem miał do czynienia już od dzieciństwa, korzystając najpierw z nauk swojego ojca, architekta a później juz jako student na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyl w 1976 roku uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki u prof. Wejmana. Po studiach pracujac jako asystent scenografa w zespole Kazimierza Kutza zetknął się z bajkowymi pracami i projektami Andrzeja Majewskiego, które wywarly duży wplyw na kształtowanie się jego wyobraźni malarskiej.  W 1981 roku Jacek wyemigrował z Polski  do Australii, gdzie  pracował w amerykańskim Studio Filmów Rysunkowym Hanna Barbera w Sydney, projektując sceny do poszczególnych filmów.

Kolejnym krokiem w kierunku dzisiejszego malarstwa, ktory dał mu duzo wiedzy technicznej i warsztatowej byly zlecone prace, ktore wykonywal – portrety  i kopie obrazów starych mistrzow. Stąd powstała równiez fascynacja dawnym malarstwem, takich mistrzów jak Bosch, Bruegel, Holbein. W trakcie swych wielu podróży  „podglądajac“  obrazy dawnych mistrzów w muzeach, stara się – nie tyle nasladować – ile  podpatrywać  kompozycje, kolorystykę i  sposob malowania detali.  Dlatego wybrana przez niego technika jest bardzo pracochłonna, wymagająca czasu, perfekcji i cierpliwości. Ponieważ „proces tworzenia“ jednego obrazu trwa od 4 do 6 tygodni, artysta maluje przeważnie dwa obrazy jednocześnie. Po osiedleniu się w Niemczech , Jacek  pracowal jako grafik  i ilustrator w wydawnictwach  i agencjach reklamowych. Malarstwo bylo na dalszym planie. W 2004 roku zdecydowal sie wyłącznie poświecić malarstwu, wykorzystując swoje dawne doświadczenia.

To właśnie w galerii Triada miał w październiku 2007 roku swoją pierwszą indywidualną wystawę malarstwa w ojczystym kraju. Potem nastąpił triumfalny pochód przez pozostałe liczące się w Polsce galerie.

Styl malarski Lipowczana można okreslić jako realizm-surrealistyczno fantastyczny. Ponieważ na przekór dzisiejszej sztuce współczesnej, grupa artystów malująca w podobnym stylu z roku na rok sie powiększa – J.L. dołączył do tej grupy zostając czlonkiem miedzynarodowego stowarzyszenia, ktorego patronem honorowym jest znany surrealista austiacki prof .Fuchs – Towarzystwa Sztuki Wyobraźni w Londynie. Ma również na koncie udział w wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Królowe życia II
Zapytaj / zamów
"Z cyklu Europejskie Madonny - Marianna"
Sprzedany
Sąd ostateczny
Sprzedany
Rysunek do obrazu "Biedna Stara Europa"
Sprzedany
Rysunek do obrazu "Kiedy czas śpi"
Sprzedany
Niespodziewana pielgrzymka
Sprzedany
latający cyrk
Sprzedany
żongler
Sprzedany
Porwanie Guliwera
Sprzedany
Think pink
Sprzedany
Przerwana drzemka
Sprzedany
książe oceanu
Sprzedany
kiedy czas śpi
Sprzedany
Z przyjacielską pomocą dla Brukseli
Sprzedany
Z cyklu Madonny Europy: Polonia
Sprzedany
Statek pełen głupców
Sprzedany
Arka Noego albo przebudzenie Guliwera
Sprzedany
Z cyklu Madonny Europy: Germania
Sprzedany
Na patrolu
Sprzedany
8 dzień tygodnia
Sprzedany
wschodząca bogini
Sprzedany
Przejście Westbahnhof
Sprzedany
Z cyklu Emigranci: Za chlebem, czyli pożegnanie Jasia
Sprzedany
Bohaterowie są zmęczeni
Sprzedany
Puszka Pandory
Sprzedany
when the immagination dreams
Sprzedany
Aquarius
Sprzedany
from purgatory to heaven
Sprzedany
let sleeping iron knight lie
Sprzedany
Bunga, bunga Silvio!
Sprzedany
Trzy gracje
Sprzedany
Z cyklu Emigranci: Witaj Jasiu z 'Wielkiego Świata'!
Sprzedany
Zatańczmy raz jeszcze
Sprzedany
Krajobraz po bitwie
Sprzedany
W teatrzyku Króla Zulu-Gula
Sprzedany
Bawarska sielanka - czyli Oktoberfest 2018..
Sprzedany
Wesołych Świąt - Bardzo patriotyczny karp
Sprzedany
Bohaterowie są zmęczeni
Sprzedany
You cannot stop TIME
Sprzedany
Jazda polska _ Huzaria 2021
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>