Wystawa Rocha Urbaniaka 2-15.09.2016

W dniach 2-15 września 2016 odbyła się pierwsza w Polsce wystawa indywidualna Rocha Urbaniaka. Wystawa rozpoczęła także cykl wystaw indywidualnych w tym sezonie w Galerii Triada.
Na wernisaż 2 września przybyło wiele osób. Goście żywo reagowali na malarstwo młodego artysty jak i na przemowy otwierające wystawę.

Roch to artysta młody ale bardzo dobrze zapowiadający się i mający już na swoim koncie osiągnięcia. Z dobrej artystycznej rodziny: gościmy dziś rodziców Rocha , malarzy Alicję Słaboń i Macieja Urbaniaków.

Z Rochem współpracujemy już parę lat i jest to bardzo owocna współpraca czego dowodem jest pierwsza w trójmieście i pierwsza tak duża wystawa artysty.

Artysta urodził się w Krakowie w 1986 roku. W 2011 ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie ( wydział malarstwa, pracownia profesora Waltosia ), a jego praca dyplomowa prezentowana w Pałacu Sztuki została odznaczona medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W swojej sztuce inspiruje się baśniami, mitologią, folklorem.
W 2014 zdobywca Grand Prix na 25 Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Rocha pasją jest także podróżowanie, poznawanie innych kultur. One więc mają silny wpływ na jego malarstwo.

Trzy słowa wynotowałem jako określające twórczość Rocha . Opowieści, mity i podróże.

I cytaty które sam wybrał:

1 „Wszystkie historie zostały już opowiedziane”
“Jak powiedział kiedyś Campbell, nieważne czy słuchamy baśni opowiadanej przy ognisku przez nepalskiego mnicha, czy czytamy wielkie dzieła geniuszy literatury, zawsze w każdej historii możemy usłyszeć dalekie echo Pierwszej Opowieści. Bajki nie służyły tak jak nam się może wydawać wyłącznie umilaniu czasu. On miały tłumaczyć świat. A że na całym świecie ludzie są tacy sami, i szukają tych samych odpowiedzi to i bajki są do siebie podobne. W swoim malarstwie Roch próbuje nadać im formę, która będzie różnie uniwersalna jak one same.”

2 „ Sny są naszymi własnymi mitologiami, mity są naszym wspólnym snem.”

“Każdy lud, każda kultura potrzebowała jakiejś bazy, na której mogłaby się narodzić i rozwijać. Zanim pojawiły się religie, kodeksy praw i zwyczajów tą bazą były mity. Opowiadające o tym co jest dobre, co złe, i jak żyć w świecie którego nie mogliśmy zrozumieć. Podobnie jak bajki, mity są tym co dawało odpowiedzi. Ale w dużo większej skali. Mity więc określiły jacy jesteśmy jako ludzie.”

3 „Nie opowiedziałem nawet połowy tego, co widziałem, gdyż nikt i tak by mi nie uwierzył.

– to powiedział Marco Polo . A Roch dodaje:
“Problem z opowiadaniem o swoich podróżach jest taki, że im większe piętno na nas odcisnęły, im większe emocje im towarzyszyły , tym bardziej sami nie wiemy co w nich jest prawdą, a co fantazją. Bajką, którą nasz umysł kreuje na naszą własną potrzebę, podsycając wspomnienia.
O moich podróżach chcę opowiedzieć obrazami. Obrazami, które w moim wypadku zawsze stoją na granicy malarstwa i opowieści. Dlatego nie będę was oszukiwał, że zawierają wyłącznie prawdę. Chcę wam opowiedzieć o tym, co pamiętam, że widziałem. O bogach w Nepalu i Singapurze, smokach w Indonezji, kamiennych fortecach na pustyniach Indii i złotych górach w Birmie. Bo nie ważne czy historia jest prawdziwa. Ważne, żeby była dobrze opowiedziana.”  ( Szymon Romanowski otwierając wystawę ).

Wywiad dla telewizji Gdańsk
Wiesława Romanowska i Maciej Urbaniak, ojciec Rocha
Alicja Urbaniak i Wiesława Romanowska
Klan Urbaniaków
Szymon Romanowski z rodziną Urbaniaków, Alicją Słaboń oraz Maciejem i Rochem
Szymon Romanowski i Roch Urbaniak
Roch Urbaniak z narzeczoną
Roch Urbaniak przedstawiony Wiesławie Romanowskiej
Roch Urbaniak podczas otwarcia wystawy w Triadzie
Wróć do listy wystaw << >>
Galeria Triada

Galeria Triada