wystawa malarstwa Iwana Kulika

W dniach 2 -22 października 2008 trwała wystawa malarstwa Iwana Kulika. Organizatorem wystawy była Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Urodzony 29 kwietnia 1959 r. , Leszcziwka (Ukraina). W latach 1983-1989 studiował na wydziałach Architektury Wnętrz oraz Malarstwa Monumentalnego Instytutu Przemysłowo-Artystycznego w Charkowie. Zajmował się także rzeźbą, freskiem, mozaiką i witrażem. Po jego ukończeniu mieszkał i pracował w Petersburgu (Leningradzie) i Moskwie. W Moskwie w 1990 roku odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna – „Na Krymskim Wału”. W tym samym roku wyjechał do Polski (Warszawa, Łódź). Rok później zaprezentował swą pierwszą wystawę indywidualną w Polsce – w Salach Sejmu RP. Dominującą część jego twórczości stanowią obrazy olejne, które łączą się w cykle tematyczne. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane wielkimi postaciami historii i sztuki, nastrojem miejsc oraz portrety. Swoistym wkładem polskim w twórczość Iwana Kulika jest postać Stańczyka, któremu poświecił znakomitą część swoich obrazów.
Iwan Kulik jest twórcą ilustracji do książek: „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa (Muza, 2003, 2004) – seria 90 gwaszy, „Pokłon Mistrzowi złożyłem” Adama Kowalczewskiego (2003). W tym samym roku rozpoczął cykl prac stanowiących ilustracje do „Don Kichota” Cervantesa oraz „Folwarku zwierzęcego” Orwella. Dwa lata wcześniej artysta zaprojektował etykietę dla jednego z win winnicy Cormons we Włoszech – Vino Della Pace (Wino Pokoju), dzięki czemu znalazł się w towarzystwie takich nazwisk jak: Fini, Dario Fo, Nagasawa, Yoko Ono.

obrazy z wystawy w galerii Triada:

Wróć do listy wystaw << >>
Galeria Triada

Galeria Triada