Wystawa Jarosława Jaśnikowskiego

3.10.2020 w sobotę miał miejsce wernisaż wystawy
▶️ Jarosława Jaśnikowskiego w galerii Triada.
🖼 Jest to pierwsza wystawa artysty w Triadzie, a po 5 latach w trójmieście.
Dziękujemy artyście i gościom.
Z myślą o wystawie w Triadzie powstało 8 obrazów olejnych, 6 rysunków; prac nigdzie nie pokazywanych.
Ponadto zaprezentowano giclee, inkografie.

Wystawa potrwa do 16.10.

Malarz-surrealista młodego pokolenia, urodzony w 1976 roku, mieszkający we wsi Pasiecznik u podnóża gór Izerskich. Jest absolwentem Głogowskiego Studium Sztuk Plastycznych, gdzie we wrześniu 2001 roku bronił dyplom z malarstwa pod kierunkiem Telemacha Pilitsidisa.
Ma na koncie szereg wystaw indywidualnych, m.in.:
‘Dziedzictwo czwartego wymiaru’ – Legnica 1995,
‘Gwiezdne dziecko’ – Legnica 2000
‘Zmierzch czasów’ – Legnica 2002
‘Imieniny Hermenegildy’ – Wrocław 2007
‘Morfologia Miłości’ – Katowice 2008
‘Inne wiatry’ – Warszawa 2009
‘Przestrzenie współistniejące’ – Katowice 2010
‘Podróże po Świecie Alternatywnym’ -Kielce, Gdańsk 2014
‘Magiczny realizm’ Rybnik 2014,
wystawa indywidualna galeria Triada 2020,
oraz udział w szeregu wystaw zbiorowych.
Jest laureatem nagrody Prezydenta Miasta Legnica za osiągnięcia artystyczne.
W malarstwie Jarka zauważa się spory wpływ sztuki Salwadora Dali, czy też polskich mistrzów takich jak: W. Siudmak, R. Olbiński, jednak tematyka podejmowana w obrazach Jaśnikowskiego jest odważną próbą wizualizacji problemów dnia codziennego i spojrzeniem na nasz świat pod innym kątem a zarazem ukazania jego wersji alternatywnej. By uzyskać taki efekt artysta swobodnie zagina sztywne prawa fizyki stając na przekór utartym stereotypom. Jego wręcz psychodeliczna wizja czasami może przerażać oglądającego, jednak po głębszym wniknięciu w owy świat alternatywny dostrzegamy w nim wiele bliskich nam elementów z dnia codziennego. Jaśnikowski poza malarstwem surrealistycznym ma również w swoim dorobku szereg obrazów o tematyce science-fiction i fantasy.

Jego pierwsze prace powstają w nurcie sztuki science-fiction, jednak w 1998 roku, pod wpływem wystawy Wojtka Siudmaka w jego rodzinnym mieście i spotkania z samym artystą, Jaśnikowski rozpoczyna eksperymenty z surrealizmem. W tym czasie jego prace maja charakter mroczny i psychodeliczny, jednak coraz częściej w obrazach Jaśnikowskiego zaczynają się pojawiać nawiązania do techniki; machiny latające, parowozy, czy mechanizmy zegarowe.
Jaśnikowski sam często o sobie mówi, że jest Opowieściomalarzem, jednak nie uważa się za twórcę świata, który możemy oglądać na jego płótnach. Artysta mówi, że pełni tylko rolę obserwatora i kronikarza, a jego obrazy są oknami, poprzez który oglądający może spojrzeć do innego – Świata Alternatywnego.
Jarosław Jaśnikowski jest bardzo popularnym i cenionym artystą w Polsce, jak i również najbardziej znanym twórcą polskiego steampunku w malarstwie (  nurt stylistyczny w kulturze, odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku. Nazwa pochodzi od słowa „steam” czyli pary i nawiązuje stylistyką, estetyką i techniką do maszyn parowych „epoki pary”, epoki wiktoriańskiej ).

Stworzył bardzo rozpoznawalny styl, a jego obrazy charakteryzują się znakomitym warsztatem malarskim. Artysta przykłada dużą uwagę, do dbałości o szczegóły, poprawnego zestawienia kolorów, oraz do właściwej kompozycji. Jaśnikowski ma na swym koncie szereg wystaw indywidualnych, m.in. Podróże po Alternatywnym Świecie -w roku 2015 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, oraz zbiorowych, a jego prace są w kolekcjach na całym świecie .

 

Katedra zamyślenia
Niewolnica czasu i ziemi
Eksploratorzy ognistych rzek
Nadskrzydłownik symetryczny
Rodzinny piknik
Parowozożaglownik
Cyklop
Zegar antygrawitacyjny
Lewitacja czasu poprzez zanikanie
Nasiona czasu
Kolonizatorzy
Wróć do listy wystaw << >>
Galeria Triada

Galeria Triada