Zieliński Maciej

Maciej Zieliński – urodzony w roku 1977 w Legnicy.
Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia techniczne w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej. Po dwóch latach zmienił jednak profil studiów oraz uczelnię. Ukończył projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2003 roku w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego.
Przez wiele lat zajmował się głównie grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi, bardziej artystycznymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.
Po ponad dekadzie pracy w branży reklamowej/interaktywnej zdecydował się odsunąć na bok komercyjne, cyfrowe projekty i powrócił do własnej twórczości. Od kilku lat zajmuje się głównie malarstwem. Próbując rozmaitych technik rozwija stopniowo swój ulubiony sposób pracy będący połączeniem kolażu i malarstwa akrylowego.

Ostrogórski Michał

 

Zapraszamy w dniach 27 września – 10 października 2024 roku do galerii Triada na pierwszą wystawę malarstwa tego artysty.

 

Michał Ostrogórski to współczesny polski malarz. Artystyczna odyseja Ostrogórskiego rozpoczęła się w Państwowej Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, gdzie doskonalił swoje umiejętności w zakresie fotografii artystycznej. To tu zaczęła rozwijać się jego fascynacja estetyką wizualną, która dała podwaliny pod przyszłe działania artystyczne. Szkoła zapewniła mu solidne podstawy w zakresie sztuki, rozwijając jego wrodzony talent i rozbudzając w nim ciekawość nieograniczonego świata artystycznej ekspresji.
Po ukończeniu szkoły średniej Ostrogórski rozpoczął kolejny etap swojej artystycznej podróży, podejmując studia na kierunku Malarstwo i Grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Te lata formalnej edukacji nie tylko udoskonaliły jego biegłość techniczną, ale także zaszczepiły w nim głębokie uznanie dla procesu twórczego. Tutaj zgłębiał malarstwo i grafikę, nieustannie przesuwając swoje granice i eksperymentując z mnóstwem technik artystycznych. Czas spędzony w akademii był tyglem jego artystycznej ewolucji, tworząc atmosferę poszukiwań i samopoznania.
Po pomyślnym ukończeniu studiów Ostrogórski wkroczył w świat projektowania graficznego. Kariera projektanta graficznego pozwoliła mu przełożyć swoją artystyczną wrażliwość na praktyczne zastosowania. Specjalizując się w tworzeniu skomplikowanych kompozycji graficznych, projektowaniu materiałów reklamowych i ilustrowaniu koncepcji, jego prace wykazały płynne połączenie artyzmu i funkcjonalności. Biegłość w grafice komputerowej umożliwiła mu wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii, zapewniając mu przewagę innowacyjną w swojej dziedzinie.
Artystyczna dusza Michała Ostrogórskiego pragnęła jednak więcej. Przez lata starał się wydobyć na światło dzienne swoją wyjątkową wizję artystyczną, pragnąc wyjść poza ramy studia i odkryć nowe ścieżki ekspresji. Jego artystyczne inspiracje często czerpały z otaczającego go świata, oddając istotę ludzkich emocji i przeżyć. Poprzez swoje dzieła starał się przekazać swoją charakterystyczną perspektywę, zachęcając widzów do wyruszenia w podróż pełną introspekcji i kontemplacji. Jego nieustające pogoń za nowatorskimi formami ekspresji i inspiracji odzwierciedlała jego zaangażowanie w rozwój artystyczny i poszerzanie umiejętności.
W nieustannie zmieniającym się świecie Michał Ostrogórski pozostaje oddanym odkrywcą artystycznych horyzontów. Jego trwające całe życie zaangażowanie w sztukę charakteryzuje się niekończącym się dążeniem do wyrażania siebie i twórczą ewolucją. Poprzez swoje płótna zaprasza nas do przyłączenia się do niego w tej artystycznej podróży odkrywczej, gdzie każde pociągnięcie pędzla jest świadectwem siły ludzkiej wyobraźni i nieograniczonego potencjału twórczego ducha.

Markowska Dorota

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom – w pracowni grafiki prof. Jerzego Krechowicza, aneks z malarstwa – w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
Zajmuje się malarstwem oraz działalnością pedagogiczną. Na co dzień pracuje w  jednej z gdyńskich szkół, wcześniej prowadziła zajęcia z rysunku i malarstwa w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty arteterapii w Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń Wrzeszcza”. W swoich działaniach łączy elementy pedagogiki i sztuki ukazując jej pozytywny i terapeutyczny wpływ. Brała udział w szkoleniu z animacji malarskiej w ramach projektu filmowego „Twój Vincent”.
Zarówno w malarstwie abstrakcyjnym, intuicyjnym czy przedstawiającym stosuje zróżnicowaną technikę oraz kolorystykę. Uwagę zwracają też jej kubistyczne, odrealnione miasteczka – „obrazki” jak ze snu, a zarazem gdzieś z niedalekiej prowincji. Jej malarstwo zdobi m.in. wnętrza trójmiejskich firm oraz instytucji.
Nie przywiązuje się do jednego tematu, choć z upodobaniem maluje pejzaże morskie. Morze wieloznaczne, ekspresyjne – symbolizujące duchowość, przemijanie, stałość i zmienność, tajemnicę i potęgę, samotność i siłę… Taki charakter miały wystawy w Teatrze Boto, w Nowej Zatoce w Sopocie w latach 2019/2020. Artystka interpretuje temat na swój indywidualny sposób, jako pretekst do wyrażenia uczuć, ukazania tego co niewidzialne.
Bohaterkami nowego cyklu obrazów Doroty Markowskiej, które prezentowane były w Sztuce Wyboru w 2023 r. w Gdańsku, są kobiety oraz ich kontakt z naturą. Kobieta, będąca również źródłem życia i piękna, jest szczególnie uważną i wrażliwą obserwatorką natury. Czerpie z niej siłę i równowagę; radość i ukojenie. Zieleń, która się z nią kojarzy, jest dla niej symbolem nadziei. Ta więź z naturą jest delikatna, ale i nierozerwalna – jak słońce i woda, morze i ląd. Na obrazach artystki odzwierciedlają ją różnorodne kompozycje i adekwatna do nastroju kolorystyka, z dominującym tu błękitem. Widzimy ulotne, niemal intymne chwile, zmysłowe poddanie się działaniu przyrody, a także – w żywej relacji z nią – ruch i dynamikę.
Ostatni cykl obrazów jest subtelnym, dającym wytchnienie wyobrażeniem kobiety roztopionej w naturze.

Łuszczyńska Martyna

Artystka zajmującą się malarstwem olejnym, a także drukiem na tkaninie, papierem ręcznie czerpanym oraz działalnością w zakresie arteterapii. W 2022 roku ukończyła studia magisterskie na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na kierunku Tkanina i Stylizacja Wnętrz. W roku 2019 studiowała w Escuela de Arte y Superior de Diseno de Burgos w Hiszpanii. Martyna Łuszczyńska tworzy w technice malarstwa olejnego w szeroko pojętym nurcie abstrakcji. Inspiruje ją proces i droga uzewnętrzniania wewnętrznych głosów własnej ekspresji. Najważniejsze wystawy: Indywidualna wystawa “Wibracje światła”, Rynek Sztuki – Galeria i Dom Aukcyjny, Łódź, 2023; Indywidualna wystawa “SynestezJa – słyszenie kolorów, widzenie dźwięków”, Stara Drukarnia, Łódź, 2023; Indywidualna wystawa pracy dyplomowej, “Zapraszam do środka”, Ogrody Geyera, Łódź, 2022; Wystawa indywidualna “Inner Voice. Pod skórą” w Galerii Bałuckiej, 2022; Indywidualna wystawa “Twoje Moje” w Domu Kultury w Łęczycy 2021.

Tuźnik Magdalena

Urodziła się w 1975 roku w Puławach. W 1999 Ukończyła Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1999 zawodowo zajmuje się malarstwem olejnym, fotografią oraz działaniami multimedialnymi. Większość prac realizuje na indywidualne zamówienia do prywatnych kolekcji oraz galerii w kraju i za granicą. Od 2001 prowadzi autorską galerię internetową pod szyldem Artystycznie.pl i pracownię malarstwa, współpracując w tym czasie w wieloma galeriami. Od 2005 jest związana z Trójmiastem. W tym czasie jej prace regularnie publikowane są w kwartalniku artystyczno-historycznym Neony-Tożsamość. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Australii. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańsk.
W roku 2024 otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury.

Wystawy:
2023
Nokturny dalekie i bliskie, Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański
2023
Przestrzenie nocy, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
2022
Wystawa twórców Okręgu Gdańskiego ZPAP, Forum Gdańsk (zbiorowa)
2021
Fotolokacja, Dom Wiedemanna, Pruszcz Gdański, multimedialna wystawa fotografii
2021
Pruszcz zatrzymany w kadrze 2021, Pruszcz Gdański, pokonkursowa wystawa fotografii, III miejsce
2020
Pociąg do sztuki 2020, Mediateka w Straszynie, wystawa pokonkursowa, I miejsce, kat. malarstwo
2020
Przystanek Puck, Klub Morza Zejman w Pucku (zbiorowa)
2019
Antypody, Szary Ganek, Pruszcz Gdański
2019
Straszyńskie Targi Sztuki, Mediateka w Straszynie (zbiorowa)
2018
Wystawa świąteczna, Szary Ganek, Pruszcz Gdański (zbiorowa)
2018
1 Aukcja Sztuki, Sztuka Wyboru, Gdańsk
2018
Pociąg do sztuki 2018, Mediateka w Straszynie, wystawa pokonkursowa, II miejsce, kat. malarstwo
2017
Na fali, Mediateka w Straszynie (zbiorowa)
2016
Wiosna Artystów, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (zbiorowa).

Nagrody i wyróżnienia:
Wyróżnienie w II Konkursie fotograficznym Dziedzictwo historyczne powiatu gdańskiego, 2022
III miejsce, w konkursie fotografii Pruszcz zatrzymany w kadrze 2021
I miejsce, w Konkursie Artystycznym Pociąg do sztuki 2020, w kategorii malarstwo
II miejsce, w Konkursie Artystycznym Pociąg do sztuki 2018, w kategorii malarstwo

Frąckiewicz Jacek

Urodzony w 1964 r. w Sędziejowicach. Studia (1984 – 90) na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie – obecnie Akademia im. Jana Długosza. Dyplom z wyróżnieniem (1990 r.) z grafiki warsztatowej u prof. G. Banaszkiewicz., prof. R. Osadczy.
Malarz, grafik, ilustrator. Uczestniczył w ponad 1000 wystawach zbiorowych malarstwa, grafiki, ilustracji i rysunku satyrycznego na całym świecie. 137 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą: Niemcy, Austria, Ukraina, Włochy, Szwecja, Serbia, Rumunia, Dania, Chorwacja, Mołdawia.
132 nagrody i wyróżnienia w kraju i za granicą.

Drohomirecki Mariusz

Mariusz Drohomirecki, urodzony w 1958 roku, jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w zakresie malarstwa obronił w 1995 roku w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Obecnie mieszka i tworzy w Szczebrzeszynie. Jego obrazy znajdują się  m.in. w zbiorach: Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Nagrodzony medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat Ogólnopolskiego Triennale Autoportretu w Radomiu – Grand Prix w 1997 r. Autor 15-stu wystaw indywidualnych.

Tworzy w technice olejnej. Do jego ulubionych tematów należą pejzaże: studia przyrody śródziemnomorskiej oraz widoki Krakowa. Mariusz Drohomirecki najczęściej maluje w plenerze. Studia z natury przedkłada nad pracę w zamkniętym atelier. Od lat wyjeżdża na plenery na południe Europy, od 10 lat uczestniczy w plenerach malarskich w Rumunii. Artysta maluje także martwe natury, na których często pojawiają się takie elementy jak instrumenty muzyczne czy ryby. W jego dorobku znajduje się wiele prac przedstawiających krakowskie ulice z lotu ptaka. Dlatego też o Drohomireckim mówi się, że jest „jedynym malarzem, który zna wszystkie dachy Krakowa”.
Od 30 lat artysta prowadzi tzw. „malarski pamiętnik malarza” – cykl jednoformatowych autoportretów, za który został nagrodzony.

WYBRANE WYSTAWY

  • 2018

– „Natura rzeczy”, Galeria Sztuki ATTIS

  • 2017

– Wystawa malarstwa. Radzyminie Miejska sala koncertowa.

  • 2016

– „Pamiętnik z podróży…”, Muzeum sztuki Satu Mare

  • 2015

– Wystawa grupy KRoma, Muzeum Sztuki Współczesnej Baia Mare

  • 2013

– Trzy plenery, Galeria Sztuki ATTIS, Kraków

  • 2004

– Prudnik, Muzeum Ziemi Prudnickiej

  • 2002

– Kraków, Galeria Piano Nobile

  • 2000

– Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom

  • 1999

– Galeria Malarstwa Zamek (wspólnie z Mariuszem Dudkiem), Moszna

  • 1995

– Grotta Nobile, Kraków.

Antoszczyk Janusz

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 1992 roku nauczyciel akademicki w macierzystej Uczelni. W latach 2007-2012 sprawował funkcję kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. W 2013 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Od roku 2016 kierownik Pracowni Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP w Łodzi. Autor 30 wystaw indywidualnych malarstwa, a także udział w około 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany.
Uprawia malarstwo.
Prace w zbiorach: Museu D’Art Girona w Hiszpanii, Fundacja Polska-Japonia im. Miyauchi, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi oraz kolekcje prywatne w Polsce i za granicą.

Janusz Antoszczyk to postać nietuzinkowa. Jak przystało na profesora tworzy i naucza jak tworzyć. Wyznacza kierunki. Jego obrazy uderzają ekspresją wyrazu, symboliką oraz niezwykłą kolorystyką. W wielu z nich widać wysublimowaną karykaturę co odbierane być może jako artystyczna krytyka lub pastisz.(Bogusław Żurek)

Widełka Adam

Adam Widełka urodził się w 1961 roku. Jest zdobywcą Grand Prix III Ogólnopolskiego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Artysta zajmuje się malarstwem pastelowym i rysunkiem oraz malowaniem pastelami na tynkach wewnętrznych i zewnętrznych. Obrazy zewnętrzne tworzone są na płytach cementowo-włóknistych techniką Keima, odporną na warunki atmosferyczne.
Artysta stosuje także, oryginalną technikę kolorystyczną, która zaciera właściwe sobie „fotograficzne” linie, na rzecz przenikających plamę miękkich świateł. W jego obrazach mamy do czynienia z takim trudem malarskim, który wydawał się zanikać , tymczasem to, czego brak od dawna, jest tym, czego najbardziej potrzeba; renesansu piękna.

Krzykwa Alicja

Urodzona w 1999 roku.
Studentka Wzornictwa na wydziale Projektowym, Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W malarstwie skupia się na przywołaniu szeregu emocji, przez symbolizm
i idącymi za nim skojarzeniami. Prostota scen z życia codziennego/grymas/podkreślenie barwne
sytuacji, wystarczające jest, żeby poruszyć wspomnienie tego, co znajome z codzienności
i często niewypowiedziane na głos, jednak dogłębnie poczute i zrozumiane.
Niemy wyraz tego co oczywiste przez dwuwymiarowy obraz i przestrzeń
na interpretacje odbiorcy.

Galeria Triada

Galeria Triada