Wypych Anna

W dniach 26 sierpnia – 8 września 2022 roku artystka wzięła udział, pośród kilkunastu uznanych artystek, w wystawie zbiorowej w galerii Triada, pt. “Kobieta w sztuce. Portrety kobiet stworzone przez kobiety”.

We wrześniu 2020 roku Anna Wypych brała udział w wystawie 30-lecia galerii Triada.

W dniach 5-12  listopada 2018 roku artystka brała udział w zbiorowej wystawie w galerii Triada “100-lecie Polski w sztuce”.

Anna Wypych kultywuje tradycyjne malarstwo olejne, w którym łączy elementy hiperrealizmu z własnym językiem symboli. Punktem wyjścia dla jej prac, a także głównym tematem, jest zawsze człowiek, ale artystka wykracza poza fizyczność, jakby chciała bardziej uchwycić ducha, niż ciało. Wypych w codziennym życiu, odnajduje preteksty do zadawania pytań na temat człowieka i jego kondycji w współczesnym świecie. Anna tworzy portrety uczuć, idei i pojęć, a my patrząc w jej prace zaglądamy trochę poza płaszczyznę obrazu, w głąb psychiki, nieważne czy jej czy naszej, przez co artystka prowokuje widza do poszukiwań i refleksji nad istotą człowieczeństwa.

Artystka w 2011 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, broniąc dyplom pt. „Trzy kobiety – Judyta, Debora i Ewa” w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego. Jeszcze podczas studiów Wypych została nagrodzona wieloma stypendiami Państwowymi, oraz pierwszą nagrodą w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii 2010”, a tuż po ich ukończeniu otrzymała nagrodę „Pomorska Nadzieja Artystyczna 2011”. Wypych jako jedyna Polka wzięła udział w prestiżowej wystawie międzynarodowego konkursu „BP Portrait Award 2014” w National Portrait Gallery w Londynie, która przez następny rok podróżowała po muzeach w Wielkiej Brytanii. Ten sukces artystka powtórzyła w innym międzynarodowym konkursie „Modportrait 2” i prezentowała swoje obrazy na wystawie w Fundacji Bantierra (Saragossa, Hiszpania), obok największych sław malarstwa realistycznego i hiperrealistycznego. Obrazy artystki można było oglądać na prestiżowych wystawach międzynarodowych takich jak „ Coś więcej niż realizm 2014” oraz 2015, a także „ … od Realizmu do High definition” prezentowanym w Muzeum Narodowym Chisnau w Mołdawii. Anna Wypych jako jedyna Polka jest również wyróżniona tytułem ARC Living Master amerykańskiego stowarzyszenia Art Renewal Center. W 2015 roku Anna wzięła udział w wystawie „11 Międzynarodowy ARC Salon”, którą potem prezentowano w Salmagundi Club w Nowym Jorku oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie. Wypych prezentowała swoje obrazy w galeriach i muzeach w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, a jej prace są częścią stałych kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od lat współpracuje z Galeriami sztuki w USA gdzie w 2016 roku odbyła się jej wystawa indywidualna „Secret life of your mind” która była bardzo dobrze odebrana i zebrała dużo pozytywnych recenzji m. in w American Art Collector Magazine. Mieszka i maluje w Gdyni.

– Nie można powiedzieć, że moje obrazy są realistyczne, ale używam realistycznych technik malarskich. Tworzę własną przestrzeń, w której mogę umieścić symboliczne elementy, budując rodzaj układanki. Ale aby ją zrozumieć, nie trzeba metod naukowych – wystarczą emocje i wrażliwość odbiorcy – mówi Anna Wypych i dodaje, że czerpie inspirację z tego, co widzi wokół siebie.

W Polsce jedną z dwu galerii sztuki, gdzie można na żywo zobaczyć jej prace, jest Galeria Triada w Gdańsku.

Zamknij oczy
Sprzedany
"To miejsce gdzie woda spotyka piasek" woda 5
Sprzedany
„Wietrznie” W 26
Sprzedany
"Idzie burza" Anna Wypych 30-lecie galerii Triada
Sprzedany
"Spokojny wieczór" woda 10
Sprzedany
„Nieskończone niebo”
Sprzedany
Tutaj jesteś!
Sprzedany
„Po przypływie”
Sprzedany
Nie może się doczekać
Sprzedany
Nagość
Sprzedany
Tiny precious 1
Sprzedany
Śpiący kot
Sprzedany
Najlepszy przyjaciel
Sprzedany
Ciemna jasność
Sprzedany
„Pierwsze słońce”
Sprzedany
Mokre powietrze
Sprzedany
Lato
Sprzedany
„Prawie noc”
Sprzedany
"Ciepła zima"
Sprzedany
Pangea – patrząc prosto w słońce. Anna Wypych
Sprzedany
„Burza z błyskawicami”
Sprzedany
„Sztorm” W 29
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>