Prusinowska Aleksandra

Aleksandra Prusinowska, mieszkanka Gdyni, urodzona w 1986 roku jest obecnie absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Studia na kierunku malarstwa rozpoczęła w 2005 roku, zaraz po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego. W trakcie studiów bierze udział w wielu wystawach i konkursach odnosząc w nich nierzadko sukcesy. Swą twórczą drogę odmierza nieśpiesznie, dopracowując do perfekcji każdą z prac. Jest pracowitą i krytyczną wobec swej twórczości.
Studia na uczelni oraz wieloletnia samodzielna praca sprawiły, że swobodnie tworzy w kilku technikach malarskich i graficznych.

Początki jej twórczości to głównie malarstwo akwarelowe, nacechowane tematyczną różnorodnością i dekoracyjnością. Jest to szczególnie widoczne w ilustracjach książkowych, które zaskakują twórczą wyobraźnią, często baśniową w klimacie i przesyconą jej osobowością.

Natomiast jej malarstwo olejne niełatwo byłoby zaklasyfikować do jakiegoś konkretnego nurtu lub stylu. Lubi tworzyć sceny rodzajowe, często z udziałem dużej ilości osób, wśród których umieszcza różne zwierzęta oraz przedmioty, sprawiające, że mają one szczególny klimat i sugerują jakąś tajemnicę.
Ostatnie obrazy olejne poświęca właśnie tajemnicy sennych marzeń. Posługuje się realistycznymi środkami wyrazu wzbogaconymi o wyszukaną kolorystykę i nierealistyczną kompozycję. Lubi tworzyć w wielkim formacie, uzyskując przez to pewne wrażenie trójwymiarowości, trudno osiągalne w przypadku prac małych.
Dojrzałe są jej linoryty, prezentujące wysoki poziom. Często przedstawiają bardzo “psychologiczne” portrety ludzi lub wyrachowane kompozycje złożone z ludzi i zwierząt, połączonych ze sobą tajemniczymi więzami i w poetycki sposób opowiadających o relacjach człowieka ze środowiskiem.
Jej wyobraźnia sprawia, że prace z ostatnich lat są zróżnicowane i interesujące intelektualnie. Zadziwia ich artystyczna dojrzałość, zwłaszcza że jest dopiero u progu artystycznej kariery. Te wszystkie cechy, wzbogacone o uzdolnienia, dają duże prawdopodobieństwo, że jej artystyczna kariera będzie dobrze przebiegała.

W październiku 2010 r. broni dyplom w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego i w pracowni linorytu prof. Czesława Tumielewicza.

Nagrody i wyróżnienia:

2010 – II nagroda w konkursie „Grafika Roku” ASP Kraków
2010 – II nagroda w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”
2010 – Wyróżnienie „Studencka Grafika Roku” ASP Gdańsk
2009 – III nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Grafiki im. L.Meidnera
2008 – Nagroda Rektora ASP w Krakowie za zwycięstwo w konkursie „Integralna 2008”
2008 – Dyplom uznania Prezydenta miasta Krakowa.

Prusinowska Aleksandra
kura
linoryt / 50x60cm
kura
Sprzedany
kruk
Sprzedany
filiżanki herbaty
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>
Galeria Triada

Galeria Triada