Nowakowski Voytek (Wojciech Nowakowski)

“Urodziłem się w 1959 w Łęczycy, małym mieście o tysiącletniej historii, w mieście zamków, starych kamienic i kościołów. Zacząłem malować gdy miałem około 8 lat – wtedy też spędzałem wiele godzin na przeszukiwaniu starych budynków i ruin zamków w poszukiwaniu skarbów i antyków. Pewnego dnia znalazłem stare pudełko farb olejnych i jakieś obrazy. Byłem oczarowany wspaniałością starych rzeczy i zacząłem je kolekcjonować, kochać je i cenić. Wielokrotnie miałem okazję by odwiedzić muzeum, które znajdowało się w naszym łęczyckim zamku, podziwiałem tam stare meble, rzeźby i oczywiście obrazy. Doświadczenia te i tajemnicze moczary otaczające Łęczycę miały ogromny wpływ na moją pracę i życie. Ciemności lochów zamku i legendy o diable Boruta, który był opiekunem łęczyckiego skarbu, pojawiają się w mojej pracy dosyć często. Od tego czasu używam farb olejnych i stosuję techniki starych mistrzów, pod wpływem których jestem – Johna Martina, Rembrandta, Rubensa, Van Dyka, i tworzę mój własny magiczny świat z moich snów i wyobrażeń na temat życia i śmierci w atmosferze tajemnicy.” (Voytek Nowakowski)

W 1986 roku zdecydował się opuścić Polskę i wyjechać do Rzymu, gdzie malował i mieszkał przez 2 lata. Większość jego prac zostało nabytych przez krytyka i miłośnika sztuki Mario Tesorio. Po 2 latach zdecydował się wyjechać z Włoch i znalazł się w Kanadzie. Przez 13 lat wystawiał prace w kilku galeriach sztuki, jak również pracował w przemyśle filmowym. W 2003 roku przeprowadził się do przepięknego Vancouver i mieszkał tam do śmierci w 2011.

Prace Wojtka są w wielu kolekcjach, między innymi w prywatnej kolekcji sztuki Papieża Jana Pawła II w Watykanie oraz w kolekcjach: Terri Clark, Lissy Gibons, Stephena Meadows’a, Jackie Chan’a, w kolekcji Alberta Foundation for the Arts, The Grant MacEwan Library oraz w innych kolekcjach w Kanadzie, Polsce, Holandii, Danii, Niemczech, we Francji, Austrii, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.

Wybrane wystawy:

•2009 – Warszawa, TAB Art Gallery, wystawa indywidualna
•2009 – Wiedeń, JMA Galleny, wystawa zbiorowa
•2008 – Gdańsk, The Brick Lane Gallery
•2008 – Gdańsk, Triada Gallery, wystawa indywidualna
•2008 – Warszawa, SD Gallery, wystawa indywidualna
•2008 – Warszawa, Hotel Mariiot, Warsaw Art Gallery
•2008 – Seaby, Fantasmus 2008, wystawa zbiorowa

Nowakowski Voytek (Wojciech Nowakowski)
Wspomnienie dzieciństwa
27x37cm / olej / drewno
Wspomnienie dzieciństwa
Sprzedany
Miejsce do marzenia
Sprzedany
Wróć do listy artystów << >>