Urbaniak Roch

 W dniach 5-12  listopada 2018 roku artysta brał udział w zbiorowej wystawie w galerii Triada “100-lecie Polski w sztuce”.

Pierwsza duża indywidualna wystawa Rocha Urbaniaka  odbyła się we wrześniu 2016 roku w Galerii Triada. Artysta przygotował specjalnie na wystawę kilkanaście nowych obrazów.
Syn pary malarzy Alicji Słaboń i Macieja Urbaniaków. Urodzony w Krakowie w 1986 roku. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, otrzymał również nagrodę za najlepszy dyplom roku 2011.
Brał udział w wielu wystawach w tym dwóch w USA.  Jego pasją oprócz malarstwa i mitologii jest podróżowanie po świecie. W 2014 wygrał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi, w całości malowanym komiksem pt “Papiernik”.

 

W dniach 2-15 września 2016 roku w galerii Triada w Gdańsku odbyła się pierwsza duża indywidualna wystawa tego artysty w Polsce pt. “Historie dobrze opowiedziane”.
Z otwarcia wystawy:

” Roch to artysta młody ale bardzo dobrze zapowiadający się i mający już na swoim koncie osiągnięcia. Z dobrej artystycznej rodziny: gościmy dziś rodziców Rocha , malarzy Alicję Słaboń i Macieja Urbaniaków. Z Rochem współpracujemy już parę lat i jest to bardzo owocna współpraca czego dowodem jest pierwsza w trójmieście i pierwsza tak duża wystawa artysty.
Artysta urodził się w Krakowie w 1986 roku. W 2011 ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie ( wydział malarstwa, pracownia profesora Waltosia ), a jego praca dyplomowa prezentowana w Pałacu Sztuki została odznaczona medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W swojej sztuce inspiruje się baśniami, mitologią, folklorem.
W 2014 zdobywca Grand Prix na 25 Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Rocha pasją jest także podróżowanie, poznawanie innych kultur. One więc mają silny wpływ na jego malarstwo.
Trzy słowa wynotowałem jako określające twórczość Rocha . Opowieści, mity i podróże.
I cytaty które sam wybrał:
1 „Wszystkie historie zostały już opowiedziane”
“Jak powiedział kiedyś Campbell, nieważne czy słuchamy baśni opowiadanej przy ognisku przez nepalskiego mnicha, czy czytamy wielkie dzieła geniuszy literatury, zawsze w każdej historii możemy usłyszeć dalekie echo Pierwszej Opowieści. Bajki nie służyły tak jak nam się może wydawać wyłącznie umilaniu czasu. On miały tłumaczyć świat. A że na całym świecie ludzie są tacy sami, i szukają tych samych odpowiedzi to i bajki są do siebie podobne. W swoim malarstwie Roch próbuje nadać im formę, która będzie różnie uniwersalna jak one same.”

2 „ Sny są naszymi własnymi mitologiami, mity są naszym wspólnym snem.”
“Każdy lud, każda kultura potrzebowała jakiejś bazy, na której mogłaby się narodzić i rozwijać. Zanim pojawiły się religie, kodeksy praw i zwyczajów tą bazą były mity. Opowiadające o tym co jest dobre, co złe, i jak żyć w świecie którego nie mogliśmy zrozumieć. Podobnie jak bajki, mity są tym co dawało odpowiedzi. Ale w dużo większej skali. Mity więc określiły jacy jesteśmy jako ludzie.”

3 „Nie opowiedziałem nawet połowy tego, co widziałem, gdyż nikt i tak by mi nie uwierzył.
– to powiedział Marco Polo . A Roch dodaje:
“Problem z opowiadaniem o swoich podróżach jest taki, że im większe piętno na nas odcisnęły, im większe emocje im towarzyszyły , tym bardziej sami nie wiemy co w nich jest prawdą, a co fantazją. Bajką, którą nasz umysł kreuje na naszą własną potrzebę, podsycając wspomnienia.
O moich podróżach chcę opowiedzieć obrazami. Obrazami, które w moim wypadku zawsze stoją na granicy malarstwa i opowieści. Dlatego nie będę was oszukiwał, że zawierają wyłącznie prawdę. Chcę wam opowiedzieć o tym, co pamiętam, że widziałem. O bogach w Nepalu i Singapurze, smokach w Indonezji, kamiennych fortecach na pustyniach Indii i złotych górach w Birmie. Bo nie ważne czy historia jest prawdziwa. Ważne, żeby była dobrze opowiedziana. “- Roch Urbaniak.
( Szymon Romanowski na otwarciu wystawy w galerii Triada).

 

Obserwator
sprzedany
Wyspa Filozofów
sprzedany
Wędrująca dzielnica
sprzedany
Lisie Wzgórze
sprzedany
Viator
sprzedany
Kanton czerwonych mostów
sprzedany
Wyścig
sprzedany
Jedwabny Szlak
sprzedany
Sen o Angkor
sprzedany
Eolia
sprzedany
Pushpaka Vimana
sprzedany
Rocha Urbaniaka "Amonit"
sprzedany
Droga do Sankar
sprzedany
Król w Dolinie
sprzedany
"Al Azif" Rocha Urbaniaka
sprzedany
"Rozbitek"
sprzedany
"Agharta"
sprzedany
Sowi Dwór
sprzedany
Niebieskie drzewa
sprzedany
Aegir
sprzedany
Sedna
sprzedano
Jormungand
sprzedany
"YS w głębinie"
sprzedany
Latarnik
sprzedany
KARAWANA CYKL PAPIERNIK
sprzedany
Soria Moria
Sprzedane
Journey
Sprzedane
Drzewo
sprzedany
Szkoła Latania II
sprzedany
Obraz z wystawy artysty we wrześniu 2016 w Triadzie.
Edo (Susanoo and Orochi)
sprzedany
Droga do Ubar
sprzedano
"Stare morze"
sprzedany
Sprzedawca fletów
sprzedany
Podróż do zmierzchu
sprzedany
Czwarte miasto
sprzedany
Drzewo lotników
sprzedany
Roch Urbaniak "Pan Dedal i Syn"
sprzedany
Pałac w Yamatai
sprzedany
Rejs Papiernika
sprzedany
Drugi fort
sprzedany
Święto Złotego Księżyca
sprzedany
Król w Żółci
sprzedany
Hypnos
sprzedany
Ainu czyli Bronisław Piłsudski i ostatnia pieśń Ojca Niedźwiedzia
sprzedany
Wróć do listy artystów << >>